Forex || Strona główna || AT|| Linki || Kontakt || Forum||mapa serwisu || Kursy

 Subskrypcja

Banki
Banki
Banki i ich oferty
mBank
Inteligo
DomBank
Multibank
Getin Bank
Lukas Bank
Citi Handlowy
GE Money Bank
ING Bank Śląąski
PKO Bank Polski
Bank Millennium
Deutsche Bank PBC
Bank Zachodni WBK
Santander Consumer Bank
Produkty Finansowe
Lokaty
Konta firmowe
Konta osobiste
Kredyty dla firm
Karty kredytowe
Kredyty gotówkowe
Konta młodzieżowe
PoĹźyczki hipoteczne
Kredyty mieszkaniowe
Kredyty samochodowe
Kredyty konsolidacyjne
Zestawienia
Porównanie Kredytów Mieszkaniowych
Porównanie Kredytów Gotówkowych
Porównanie Pożyczek Hipotecznych
Porównanie Kredytów Konsolidacyjnych
Porównanie kont Osobistych
Porównanie kont OszczędnoÂściowych
Porównanie kart Kredytowych
Doradztwo Finansowe
Expander
Goldenegg
Gold Finance
Open Finance
Rejestr Długów
KRD
Domy Maklerskie
Beskidzki Dom MaklerskiBank@home

Miał trafić pod strzechy, być rewelacyjnym udogodnieniem dla wielu nowocześnie funkcjonujących domowników, a korzystają z niego prawie wyłącznie firmy. O home bankingu, jednej z form bankowości elektronicznej powoli odchodzącej do lamusa pisze analityk serwisu Comperia.pl. 

Wizje z przeszłości

W internecie odnaleźć można materiał wideo z 1967 roku, w którym pokazano do czego mogą zostać wykorzystane w przyszłości komputery. Na jednej ze scen widać zatroskanego mężczyznę w średnim wieku, który podchodzi do monitora i za pomocą pokrętła (sic!) uruchamia ekran, na którym – niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – ukazują się dokumenty przypominające współczesne wyciągi bankowe. Czarno-białe kolumny z cyframi przyprawiają go o zawrót głowy, a lektor zdradza przyczynę takiego stanu rzeczy. Okazuje się, że rachunki za zakupy, jakie parę godzin wcześniej przy pomocy komputera dokonała jego żona.

Kolejno wyświetlają mu się także informacje o jego zadłużeniu z tytułu hipoteki, aktualnym saldzie na rachunku bankowym, zapłaconych podatkach itp. Obok stoi urządzenie, z którego wychodzi elegancki wydruk wszystkich transakcji obejmujących domowy budżet, choć – jak podkreśla lektor – wszystkie dokumenty są w każdej chwili dostępnej w wersji „na ekranie”.

Do dyspozycji naszego bohatera jest też „elektroniczna maszyna korespondencyjna służąca jako domowa poczta”.  Z grubsza przypomina ona tablet, a siedzący przy nim użytkownik, posługując się  dłoń uzbrojoną w specjalne pióro stawia nań jakieś znaki. Urządzenie pozwala natychmiastową komunikację pisemną pomiędzy jednostkami znajdującymi się „gdziekolwiek na świecie”. Choć nie jest powiedziane, co właśnie robi ten mężczyzna, można się domyślać, że składa np. dyspozycję przelewu określonej kwoty i podpisuje się pod nią. Nie składa on podpisu na kartce, lecz dzięki – domowej technologii przyszłości (pamiętajmy, że propagandowy materiał amerykański pochodzi z połowy lat 60. ubiegłego wieku) – czyni to „elektronicznie”.

Dzięki obejmującej drugi plan kamerze łatwo spostrzec, że cała aparatura zajmuje pół pokoju, a do jej utrzymania potrzeba dziesiątków obwodów elektrycznych, kabli i rozmaitych przełączników. Niemal pół wieku temu tak wyobrażano sobie home banking – i co świetnie widać na filmie – była to w swym zamierzeniu  usługą historycznie adresowaną do klienta indywidualnego. Współcześnie okazuje się, że pojedynczy użytkownik nie musi mieć tych wszystkich urządzeń, wystarczy mu przenośny notebook lub, jak kto woli, laptop znajdujący się w zasięgu sieci bezprzewodowej.

 Stan teraźniejszy 

Zacznijmy od tego, co to jest home banking. Usługa ta polega na bezpośredniej komunikacji z bankiem za pośrednictwem sieci rozległej i specjalnego oprogramowania po stronie klienta. Tym samym umożliwia szersze korzystanie z usług bankowych na odległość. To duża korzyść zwłaszcza dla banków, które dzięki temu mogą odciążyć swoich pracowników. Ci ostatni ograniczają się jedynie do jednorazowej instalacji odpowiedniego systemu na komputerze klienta (i ewentualnym przeszkoleniem personelu). W zasadzie wszystkie czynności klient wykonuje sam, a następnie wysyła do banku pakiet informacji o operacjach, jakich dokonał.

Aby móc skorzystać z home bankingu należy zaopatrzyć się w komputer z dostępem do sieci, telefon, odpowiednie oprogramowanie, oraz urządzenia kodujące i sprawdzające autentyczność danych. Wszystko to oczywiście kosztuje – kiedyś były to znaczne koszty, dziś są wielokrotnie niższe. Ponadto należy mieć podpisaną z bankiem stosowną umowę (często pociągającą za sobą konieczność pokrywania kosztów abonament miesięcznego) oraz oczywiście rachunek bankowy. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw abonament, o którym mowa wynosi około 300 zł, natomiast korporacje o sporych obrotach mają tę usługę za darmo. 

Od bankowości internetowej home banking odróżniają dwie kwestie. Pierwsza to wspomniana już konieczność zainstalowania oprogramowania na komputerze klienta. Druga to tryb offline jako sposób łączenia się systemów – bankowego i klienckiego. Home banking to również swoisty kanał komunikacyjny, stanowiący źródło informacji o kursach walut, wynikach sesji giełdowych bądź też o innych produktach, oferowanych przez banki.

Home banking nie jest jednak pozbawiony wad. Główną jest fakt, że dostęp do konta jest możliwy tylko z konkretnego komputera, na którym wcześniej zainstalowano aplikację. Jeśli z przyczyn technicznych, sprzęt odmawia posłuszeństwa, to nie można z niego skorzystać dopóki nie zostanie naprawiony.

Modelowym przykładem współcześnie wdrożonego home bankingu jest np. MultiCash wyprodukowany przez niemiecką firmę Omikron. Jest to system bankowości elektronicznej przeznaczony dla średnich i dużych firm współpracujących z jednym lub kilkoma bankami. Spośród działających na terytorium Polski banków korzystają zeń m.in. PKO BP, Raiffeisen Bank PEKAO S.A., BRE Bank, HSBC.

Widoki na przyszłość

Jednocześnie, jak pokazują dane ZBP dotyczące wykorzystania bankowości internetowej przez małe i średnie przedsiębiorstwa, dynamicznie rośnie liczba firm, które odchodzą od home bankingu a wybierają bankowość internetową. Powodem takiego stanu rzeczy jest popularyzowanie rozwiązań z zakresu bankowości w trybie online, która skutecznie wypiera z rynku systemy działające w trybie offline. Jako drugi czynnik zmian w tym względzie podaje się chęć unikania wizyt serwisanta – znacznie tańszym i szybszym rozwiązaniem jest aktualizacja oprogramowania na serwerze. 

Tabela: Liczba polskich przedsiębiorstw korzystających z home bankingu.

 

 

Małe i średnie przedsiębiorstwa

Klienci korporacyjni

2007

22 246

57 089

2008

22 919

43 705

2009

16 705

38 859

2010

15 735

37 556

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl na podstawie danych dostarczonych przez Związek Banków Polskich.

Przyczyniają się do także spadające koszty podłączenia do sieci. Niegdyś bowiem łączono się z siecią za pomocą numeru dostępowego, a połączenia z siecią było tym droższe, im więcej czasu spędzało się w niej. Wówczas wykonanie zadania na komputerze (np. tak banalnego jak przegląd obrotów dokonanych w bieżącym dniu na koncie lub całej historii rachunku) było bardziej racjonalne. Wydanie określonej dyspozycji np. przelania pieniędzy na czyjś rachunek odbywało się za pośrednictwem specjalnie zabezpieczonego krótkiego połączenia online, odgrodzonego od innych zasobów sieciowych. Dziś w dobie bezpiecznych kanałów wymiany danych (takich jak np. protokół https) czynnik ten traci na znaczeniu przedsiębiorstwa.

„Tendencja ta wskazuje, że mali i średni przedsiębiorcy zachowują sie podobnie do klientów indywidualnych, a ich aktywność w zakresie korzystania z bankowości internetowej jest związana z tymi samymi przesłankami – także dla nich szybkość, wygoda, bezpieczeństwo i niskie koszty internetowego kanału usług bankowych sprawiają, że coraz chętniej z niego korzystają.” – wynika z raportu „Netb@nk” opracowanego przez ZBP.

Home banking nie stał się tym, co sobie wyobrażano sobie przed półwieczem – chociaż w dużej mierze rolę tę spełnia współcześnie dobrze rozwinięta bankowość internetowa. Z tej ostatniej korzysta coraz więcej Polaków – jednocześnie maleje liczba podmiotów gospodarczych, które ze względu na bezpieczeństwo swoich danych (znajdujących się na ich komputerze, a dzięki połączeniu offline odciętych od sieci) korzystają z home bankingu. Od ludzi przywykłych do internetu i korzystających zeń w wielu miejscach (praca, uczelnia, dom itd.) trudno oczekiwać, aby rezygnowali ze swoich nawyków. Już kilka lat temu świat wszedł na „ścieżkę” online i tak łatwo z niej nie zejdzie.

autor: Paweł Puchalski


22 Komentarze
19-04-2011 7:44 zombi


demn 13-08-2014 10:03
Luxury designer Patek Philippe replica,replica Patek Philippe,fake Patek Philippe,Swiss Patek Philippe replicas Of Top Quality At Wholesale Prices!
http://www.bgwatchus.com/
http://www.bgwatchus.com/patek-philippe-replica-watches-c-16.html
http://www.bgwatchus.com/rolex-replica-watches-c-17.html
Cheap Moncler Down Vests Kids 1-09-2014 5:59
Is it astute to acquisition an http://letvp.co.uk Tag Heuer watch for $50? Apparently not. If it seems

too acceptable to be true, it apparently is.
jinlong 4-11-2015 8:22
http://www.burberrytote.us burberry tote
http://www.coachbagsonsale.us.com Coach Outlet Store Online
http://www.burberrywallet.us.com Burberry Wallets Women
http://www.cheaplouisvuittonpurses.us.com louis vuitton purses
http://www.longchamp-bags.us longchamp bags macy's
http://www.prada-bags.co prada bags on sale
http://www.burberrypurse.us.com burberry purses
http://www.louisvuittonzippywallet.net louis vuitton zippy
http://www.michaelkorshandbagsonsale.us michael kors handbags cheap
http://www.burberrywallet.us.com burberry wallets for women
http://www.burberrymenswallet.us burberry men's wallet
http://www.vintage-chanel-bags.co vintage chanel bags for sale
http://www.longchamp-le-pliage-medium.us longchamp le pliage medium shoulder tote
http://www.mcm-bags.us MCM Bags at Macy's
http://www.coachbagsonsale.us.com coach bags on sale
http://www.louisvuittonspeedy35.us.com louis vuitotn speedy
http://www.guccicrossbodybag.us Gucci Crossbody Handbags
http://www.guccidiaperbag.us.com gucci diaper bag
http://www.coachcrossbody.us coach crossbody
http://www.louisvuittonshoesmen.net.in louis vuitton shoes men
http://www.hermes-belt.us Hermes Belts for Cheap
http://www.michaelkorscrossbody.us michael kors crossbody
http://www.burberrybag.us burberry bags on sale
christian louboutin 26-08-2016 7:07
For Fall/Winter 2016, http://www.louboutin4ushop.co.uk created a campaign that takes us back to his Parisian youth and "champagne-soaked nights at Le Palace discothèque" in creative images by Sofia & Mauro, and showcases a collection that's punk-glam, free-spirited, and vibrant. "It was a period where it was fun to have an attitude instead of trying to look very normal—people were showing off a bit, being a bit loud," the designer said in a release. "They had an a13027827311489545939
www.gmail.com 26-07-2017 8:33
http://igmailsign-up.com/
www.gmail.com With the advancement in the field of technology, internet, and connectivity, a significant boost is seen in the social being of the population
happynn 9-08-2017 3:01
http://www.nikerosherunuk.org.uk
http://www.handbagscoach.us.com
http://www.edhardyoutlet.name
http://www.cheapray-banssunglasses.us.com
http://www.rolex-replicawatches.us.com
http://www.michaelkorshandbagsmichaelkorsoutlet.us.
org
http://www.polo-ralphlaurenuk.org.uk
http://www.cheapjerseywholesale.us.com
http://www.fitflopsclearancesale.us.com
http://www.coachoutletstore-online.eu.com
http://www.fitflopssales-clearance.us.com
http://www.cheapoakleysunglassesforsale.us.com
http://www.jimmy-choo.us.com
http://www.shoesnike.us.com
http://www.shoesmbt.us.com
http://www.raybans.com.co
http://www.uggssale.in.net
http://www.armanioutlet.us.com
http://www.hugoboss.us.com
http://www.nmdadidas.us.org
http://www.michaelkorshandbagsoutlet.co.uk
http://lakers.jerseyscheap.us.com
http://www.uggs-sale.de.com
http://www.uggbootscheap.de.com
http://www.polo-outlets.us.com
http://indianapoliscolts.jerseyscheap.us.com
http://tennesseetitans.jerseyscheap.us.com
http://www.uggsaustralia.eu.com
http://www.michael-korshandbags.uk
http://www.prada-shoes.us.com
xiaojun 11-08-2017 15:08
20170812 junda
http://www.michaelkorsoutletfriday.us.com
http://www.nikeair-max.me.uk
http://www.oakleysunglasseswholesaleoakley.us.com
http://www.oakleysunglassesofficial.us.com
http://www.coachoutlet-onlines.us.com
http://www.truereligionjeans-canada.com
http://www.mont-blancpens.com.co
http://www.cheap-snapbacks.us.com
http://www.uggoutlet-clearance.in.net
http://www.longchamphand-bags.us.com
http://www.nikeairmax90.me.uk
http://www.adidasnmduk.org.uk
http://www.coachoutletonlinecoachfactoryoutlet.com

http://www.ralph-laurenpolo.us.com
http://www.michaelkors.eu.com
http://www.swarovskioutlet.us.com
http://www.michaelkorshandbagsclearanceoutlet.us.co
m
http://www.michael-korsoutletclearance.us.org
http://www.fitflop.in.net
http://www.airforce1.us.com
http://www.oakley-sunglasses.nom.co
http://www.reeboktrainers.org.uk
http://www.michaelkorshandbagsoutletfactory.us.com

http://www.poloralph-lauren.org.uk
http://www.raybans-sunglasses.us.com
http://www.valentinooutlet.us.com
http://www.truereligionjeanssale.com
http://www.katespadehandbags.me.uk
http://www.basketballshoes.us.com
http://www.uggoutlet-online.com.co
chanyuan 17-10-2017 6:18
dddd 18-10-2017 14:32
mt1018
http://www.coachoutlets.us.org
http://www.discountraybansunglasses.us.com
http://www.michaelkorsoutlet.co.uk
http://www.uggsboots-outlet.com.co
http://www.nikeshoes.us.com
http://www.moncleroutlets.us.org
http://www.moncleroutlet.me.uk
http://www.coach-factory-outlet.us.org
http://www.pandoracharms.us.com
http://www.christianlouboutinoutlet.us
http://www.outletcoachoutlet.us.com
http://www.uggsoutlets.in.net
http://www.michael-korshandbags.me.uk
http://www.coachoutletsonlines.us.com
http://www.michaelkors-handbags.us.org
http://ugg.bootsoutlet.us.com
http://www.pandora-charms.us.org
http://www.coachoutletonlinecoachfactoryoutlet.us.c
om
http://www.longchamp-outlet.us.com
http://www.ugg.in.net
http://www.ralphlaurenoutlet.us.org
http://www.jordanretro.name
http://www.louisvuitton-outletonline.us.com
http://www.canadagoosejacketscanada.ca
http://www.pandora-uk.me.uk
http://www.airjordans.us.com
http://www.burberryoutletsale.com.co
http://www.pandora.us.com
http://www.salvatoreferragamoshoes.us.com
http://www.canadagooseclothing.us.com
http://www.katespadeoutletonline.us.com
mt1018
leilei3915 16-11-2017 10:28
20171116 leilei3915
http://www.polooutlet.us.org
http://www.michaelkorsoutlets.co.uk
http://www.canadagoose-sale.name
http://www.ralphlaurenpoloshirts.me.uk
http://www.uggboots-stores.us.com
http://www.michaelkorsoutletofficial.com
http://www.coachoutlet-store.com.co
http://www.canadagoosejacketssale.me.uk
http://www.mcmoutlet.us.org
http://www.fredperrypoloshirts.org.uk
http://www.uggoutletfactory.us.com
http://www.raybansunglassesus.us.com
http://www.ugg-outletclearance.us.com
http://www.coachfactory-outlet.eu.com
http://www.michaelkorsoutlet-clearances.us.com
http://www.coachoutletcoachfactoryoutlets.us.com
http://www.pandorajewelrys.name
http://www.pandoraoutletstores.us.com
http://www.christianlouboutinoutlet-sale.us.com
http://www.uggsoutlet-store.us.com
http://www.canadagooseoutletonlines.us.com
http://www.ultraboosts.us.com
http://www.canadagoose-parka.ca
http://www.pandoraoutlets.us.com
http://www.mbtshoesclearanceoutlet.us.com
http://www.oakleysunglasseswholesaler.us.com
http://www.uggoutletstoreonline.us.com
http://www.coachoutletbags.us.com
http://www.longchampoutletofficial.us.com
http://www.christianlouboutinoutletinc.us.com
CC 12-12-2017 7:32
http://www.nike-airmax90.uk
http://www.curry4.us.com
http://www.michaeljordanshoes.us.com
http://www.guccibelt.us.com
http://www.adidasultraboost.us.org
http://www.bapehoodie.us
http://www.yeezy-shoes.us.org
http://www.airmax90.us.org
http://www.vans-shoes.us.org
http://www.nfljerseys.us.org
http://www.adidasoutletonline.us.com
http://www.linksoflondon.us.com
http://www.nikeairmax2018.us.com
http://www.hermesbelts.co.uk
http://www.outletlacoste.us.com
http://www.charmspandora.in.net
http://www.lebronjames-shoes.us.com
http://www.lacosteonlineshop.us.com
http://www.christian-louboutin.eu.com
http://www.monclersoutlet.us.com
http://www.adidassuperstar.org.uk
http://www.adidasnmdrunner.us.com
http://www.truereligionjeans-outlets.us.com
http://www.goldengoose-snearkers.com
http://www.adidasgazelle.us.com
http://www.adidas-tubular.us.com
http://www.nikepolo.us
wanglili 22-12-2017 3:51
http://www.polooutletralph-lauren.us.com
http://www.oakley-sunglassesclearance.us.com
http://www.coachoutletcoachfactoryoutlets.us.com
http://www.uggboots-canada.ca
http://www.asicsrunningshoes.us.com
http://www.cheapsnapbacks.us.org
http://www.michael-korsoutletfactory.us.com
http://www.outletugg-stores.us.com
http://www.fredperryoutlet.us.com
http://www.oakleysunglasseswholesalec.us.com
http://www.pandoraoutlets.us.com
http://www.airjordan4.us
http://www.uggsoutletsclearance.us.com
http://www.canadagooseoutletusa.com.co
http://www.uggsoutletsboots.us.com
http://www.nfljerseyswholesaleonline.us.com
http://www.canadagooseoutletonlines.us.com
http://www.coachfactoryoutletcoach.us.com
http://www.michaelkorsoutletad.us.com
http://www.oakleysunglasseswholesaler.us.com
http://www.truereligionjeans-sale.us.com
http://www.canadagoosejacketsoutlet.org.uk
http://www.michaelkorsoutletbrand.us.com
http://www.canadagoosejacketsoutlet.me.uk
http://www.poloralphlaurenpolo.me.uk
http://www.coachoutletsite.us.com
http://www.nhljerseyscom.us.com
http://www.nfljerseyswholesalestore.us.com
20171222wanglili
yaoxuemei 10-01-2018 6:29
http://www.coachfactoryoutletstore.us.org
http://www.coachoutletonlinesofficial.us.com
http://www.cheapnfljerseysclearance.us.com
http://www.michaelkorsoutlet80off.us.com
http://www.canada-gooseoutletonline.us.com
http://www.katespadeoutletstores.us.com
http://www.fredperryoutlet.us.com
http://www.coachoutletonlinecoach.us.com
http://www.mlbjerseys.net
http://www.coachoutletbags.us.com
http://www.raybansunglassesformen.com.co
http://www.coachoutletonlineonline.us.com
http://www.christianlouboutinoutletdiscount.us.com

http://www.michaelkorsoutlets.co.uk
http://www.michaelkorsoutletonlineshopping.us.com
http://www.oakleysunglassesshopping.us.com
http://www.coachoutletonlineoutlet.us.com
http://www.adidasyeezy-shoes.us.com
http://www.raybansunglassesdesigner.us.com
http://www.adidassuperstars.us.com
http://www.polo-ralphlauren-pascher.fr
http://www.michaelkorsoutletfactorys.us.com
http://www.supremeoutlets.us.com
http://www.michael-korshandbags.in.net
http://www.coachoutletonlinestoreofficial.us.com
http://www.michaelkorsoutlet-clearances.us.com
http://www.pandoraoutletcharms.us.com
http://www.hermesbeltsoutlet.us.com
http://www.cheapraybanssunglasses.com.co
yaoxuemei20180110
xukaimin 19-03-2018 2:32
2018.3.19xukaimin
http://www.canadagooses.co.nl
http://www.poloralphlauren-pascher.fr
http://www.pololacoste-pas-cher.fr
http://www.skecherssneakers.us.com
http://www.instylerionicstyler.us.com
http://www.cheap-jordans.in.net
http://www.jordan12.in.net
http://www.dansko.in.net
http://www.beats-by-dre.co.uk
http://www.vanspas-cher.fr
http://www.mac-makeup.com
http://www.outlet-canada-goose.us.com
http://www.nike-free-run.fr
http://www.argentinaworldcupjerseys.com
http://www.uggaustralia-pascher.fr
http://www.nikestore.us.org
http://www.nikeoutletonline.org
http://www.lebronjames-shoes.com
http://www.ralphlauren-outlet.in.net
http://www.fivefingersshoes.org
http://www.fitflop.me.uk
http://www.cheapuggboots.in.net
http://www.iphonecases.us
http://www.oakleysunglassesoutlet.us.org
http://www.nikeairmax.es
http://www.michael-jordan.it
chenlina 23-03-2018 0:55
http://www.poloralphlaurenoutlet.org.uk
http://www.montblancpensstore.us.com
http://www.uggsstoreoutlet.us.com
http://www.michael-korsoutletstores.us.org
http://www.undefeated.us.com
http://www.canadagoosestore.us.com
http://www.newcoachoutlet.us.com
http://www.burberry-outlet-stores.us.com
http://www.coachoutletonsale.us.com
http://www.newbalance.me.uk
http://www.stansmithadidas.org.uk
http://www.supremeclothing.us.com
http://www.jimmychoooutlet.us.com
http://www.nikeblazers.us
http://www.mcmbackpack.us.com
http://www.fitflopsoutlet.us.com
http://www.cheapmichaelkorshandbags.us.org
http://www.poloralph.us.com
http://www.coachoutlet-online.eu.com
http://www.ralph-laurens.co.uk
http://www.jordan5.us
http://www.wwwnorthface.us.com
http://www.tory-burch.org.uk
http://www.christianlouboutinsale.uk
http://www.cheapairjordans.us.com
http://www.birkenstocksandals.us.org
http://www.cheapjordansshoes.in.net
http://www.maccosmeticsofficial.us.com
http://www.fitflopssaleclearance.us.org
http://www.pandorajewelrysoutlet.us.com
chenlina20180323
YY888 27-03-2018 5:13
http://www.nikeshoesformen.us.com
http://www.toryburchshoes.us
http://www.adidassuperstar.us.com
http://www.stephencurry-shoes.us.com
http://www.tomford-sunglasses.us.com
http://www.monclerjacket.net
http://www.nikepolo.us
http://www.adidasnmd-runner.us.com
http://www.michaelkors-outletsonline.us.com
http://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us.com
http://www.patriotsjerseys.us.com
http://www.nikehyperdunk2017.us.com
http://www.monclersoutlet.us.com
http://www.nikeairforce1.us.com
http://www.yslhandbags.org
http://www.goldengoose-sneakers.com
http://www.yeezy-shoes.us.org
http://www.air-max.us.com
http://www.yeezy-boost.us.com
http://www.redbottoms.us
http://www.yeezyboost-350.uk
http://www.lebron13.us.com
http://www.caterpillarboots.us.com
http://www.asicsrunningshoes.us.org
http://www.atlantafalconsjerseys.us
http://www.michaelkorshandbag.us.org
http://www.yeezysuk.com
http://www.chromehearts.net.co
http://www.jordan6.us.com
http://www.kyrie3.us.com
qzz
dongdong8 9-08-2018 2:26
http://www.soccerjersey.us.com
http://www.underarmourshoes.in.net
http://www.cheapjordansshoes.in.net
http://www.jordan4.net
http://www.nikefree-run.fr
http://www.cheap-jordans.us.com
http://www.prada.us.org
http://www.nfl-jersey.in.net
http://www.katespadehandbagssale.us.org
http://www.ralphlaurenjeans.us
http://www.coach-bags.us.org
http://www.tods.us.com
http://www.dansko.us.com
http://www.airmax2017.us.com
http://www.newbalance-shoes.us.com
http://www.michaelkorshandbagsmacys.us.com
http://www.nikekd8.com
http://www.pelikanpens.us.com
http://www.burberrysale.us.org
http://www.nikeflightbonafide.us
http://www.kobe11.in.net
http://www.adidasoutletstores.com
http://www.nikeairmax90.com.de
http://www.airjordanretro.fr
http://www.giuseppe-zanotti.us.com
http://www.christianlouboutinshoessale.org.uk
http://www.katespadeoutletsale.us.com
http://www.jordans-fusion.com
http://www.christianlouboutinoutletuk.org.uk
http://www.ralphlauren.in.net
20188.9wengdongdong
yaoxuemei 4-10-2018 7:11
http://www.canadagooseoutletshop.us.com
http://www.coachfactoryoutletofficials.us.com
http://www.uggoutletsuggs.us.com
http://www.christianlouboutinukshoes.org.uk
http://www.outlet-canadagoose.us.org
http://www.louboutinshoesoutlet.us
http://www.christianlouboutinoutletshop.us.com
http://www.kobe-shoes.us
http://www.longchampoutletonlinestore.us.org
http://www.pandora-jewelryclearance.us.com
http://www.poloralphlaurenshirt.us.com
http://www.raybansglasses.com.co
http://www.katespadeonlineoutlet.us.org
http://www.polooutletstore.us.org
http://www.lacosteoutlet.us.org
http://www.pandoracharmsus.us.com
http://www.redbottom.org
http://www.manoloblahnik.us.org
http://www.michaelkorsoutletwomen.us.com
http://www.montblancpenss.com.co
http://www.vansshoes.in.net
http://www.pandoracharmscom.co.uk
http://www.nikeshoesoutlet.us.com
http://www.canadagooseoutletcanadian.us.com
http://www.coachoutletonlineonline.us.com
http://www.canadagoosejacketsstores.org.uk
http://www.cheapjerseyswholesalenflshop.us.com
http://www.yeezyboost350.org.uk
http://www.christianlouboutinoutletin.us
http://www.nfljerseyscheapwholesale.us.org
yaoxuemei20181004
yaoxuemei 9-11-2018 7:15
http://www.nfljerseyscheapwholesale.us.org
http://www.oakleysunglasseseyewear.us
http://www.canadagoosejacketscoat.co.uk
http://www.louboutinoutletstore.us.com
http://www.coachoutlet80off.us.com
http://www.mulberryhandbagsshop.me.uk
http://www.coachoutletonlinecoach.us.com
http://www.pandorajewelryofficials.us.com
http://www.coachoutletclearancesale.us.com
http://www.ralph-laurenpolooutlet.us.com
http://www.ralphlaurenpolos.org.uk
http://www.mbtshoesuk.org.uk
http://www.michaelkors-mkoutlet.in.net
http://www.cheapnfljerseysonlines.us.com
http://www.pandoraoutletfactory.us.com
http://www.katespade-outlets.in.net
http://www.poloralphlaurenfactory.us.com
http://www.moncleroutletofficial.us.com
http://www.michaelkorsoutletfactoryus.us.com
http://www.ultraboosts.us.com
http://www.coachoutletbags.us.com
http://www.northfacejackets.com.co
http://www.michaelkorshandbags-outlet.us.org
http://www.cheapuggs-forsale.in.net
http://www.cheapraybanssunglasses.com.co
http://www.michaelkorsoutlet-store.us.org
http://www.coachoutletonlinefactorys.us.com
http://www.ralphlaurenpoloshirt.org.uk
http://www.lacosteoutlet.us.org
http://www.cheapnfljerseysnfl.us.com
yaoxuemei20181109
Name:
E-mail: (optional)
Smile: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Forget Me
wpisz :TVXY
NOWOśŚCI

Ranking - Konta
reklama| kontakt | banki | Praca |po godzinach|regulamin |prywatności