Forex || Strona główna || AT|| Linki || Kontakt || Forum||mapa serwisu || Kursy

 Subskrypcja

Banki
Banki
Banki i ich oferty
mBank
Inteligo
DomBank
Multibank
Getin Bank
Lukas Bank
Citi Handlowy
GE Money Bank
ING Bank Śląąski
PKO Bank Polski
Bank Millennium
Deutsche Bank PBC
Bank Zachodni WBK
Santander Consumer Bank
Produkty Finansowe
Lokaty
Konta firmowe
Konta osobiste
Kredyty dla firm
Karty kredytowe
Kredyty gotówkowe
Konta młodzieżowe
PoĹźyczki hipoteczne
Kredyty mieszkaniowe
Kredyty samochodowe
Kredyty konsolidacyjne
Zestawienia
Porównanie Kredytów Mieszkaniowych
Porównanie Kredytów Gotówkowych
Porównanie Pożyczek Hipotecznych
Porównanie Kredytów Konsolidacyjnych
Porównanie kont Osobistych
Porównanie kont OszczędnoÂściowych
Porównanie kart Kredytowych
Doradztwo Finansowe
Expander
Goldenegg
Gold Finance
Open Finance
Rejestr Długów
KRD
Domy Maklerskie
Beskidzki Dom MaklerskiCzy powinno się zakładać lokaty na długie czy krótkie okresy?

Czy powinno się zakładać lokaty na długie czy krótkie okresy?

Czy swoje oszczędności lokować na długo-, czy krótkoterminowych depozytach? Co jest lepsze - lokata na kwartał czy na rok albo 2 lata? Prostej recepty nie ma. Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl podsumowują plusy i minusy obu rodzajów lokat.

Teoretycznie reguły są proste - im dłuższy okres zdeponowania środków w banku, tym wyższe powinno być ich oprocentowanie. W końcu bankierzy dłużej mogą obracać tymi pieniędzmi, więc powinni w zamian za to więcej płacić deponentom. Ale, jak informują eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl, w praktyce sytuacja wcale nie wygląda tak jednoznacznie. 

Średnie oprocentowanie lokat nie daje odpowiedzi

Jak teoria, że im dłuższa lokata, tym wyższe oprocentowanie, ma się do praktyki? Faktycznie, średnie oprocentowanie lokat na 3 czy 6 miesięcy kształtuje się w okolicach 4,25 proc., natomiast depozytów na rok albo 2 lata - o 0,3 p. proc. wyższym. Już jednak analiza średniego oprocentowania 10 najlepszych depozytów na dany okres nie daje tak jasnej diagnozy. Najwięcej, bo ok. 6,44 proc. zarobić można na lokatach 3-miesięcznych, ok. 6,19 proc. na rocznych i niewiele ponad 6 proc. (ok. 6,03 proc.) na półrocznych i dwuletnich. Ale uwaga! Niektóre atrakcyjne lokaty 3-miesięczne są ofertami promocyjnymi, np. są nagrodami tylko dla osób, które założą rachunek w danym banku.

Jak więc oszczędzać biorąc pod uwagę oprocentowanie depozytów? Zazwyczaj najlepsze depozyty niezależnie od okresu mają oprocentowanie 6,20-6,30 proc. Należy szukać jednak „perełek” - okazji, dzięki którym można zarobić więcej. 7 proc. w skali roku zarobić można np. na dwuletniej Lokacie Zysk Co Miesiąc w Banku Pocztowym, z kolei na lokatach krótkoterminowych (1-3 miesiące) m.in. 8,5 proc. - 9 proc. w Meritum Banku czy w neoBANKU (tylko dla osób, które założą konto) oraz 7,5 proc. - 9 proc. w Idea Banku czy Open Finance (we współpracy z Getin Bankiem) po spotkanie się z doradcą.

Ale oprócz oprocentowania, na decyzję „lokata krótko- czy długoterminowa” mogą mieć wpływ także inne faktory.

Lokaty na krótkie okresy to wygoda…

Nie bez znaczenia dla wielu osób jest możliwość dostępu do środków w razie pilnej potrzeby. Pamiętając o tym, że zazwyczaj zrywając depozyt banki nie wypłacają naliczonych dotychczas odsetek, lub tylko ich niewielką część, lepiej jest zakładać lokaty na krótsze okresy. Dlaczego?

Przyjmijmy, że mamy do wyboru 2 lokaty o takim samym oprocentowaniu w skali roku: 3-miesięczną i roczną. Logika wskazuje, że lepiej jest otworzyć pierwszą, bo istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że środki trzeba będzie wypłacić w ciągu kwartału niż w ciągu roku. Po upływie kwartału można otworzyć kolejną lokatę na 3 miesiące itd. Cztery lokaty kwartalne dadzą tyle samo odsetek co jedna lokata roczna. A gdyby trzeba było zerwać lokatę roczną np. w 11 miesiącu, straciłoby się dużo więcej odsetek niż zrywając depozyt 3-miesięczny.

…i większa elastyczność

Zakładając depozyty na krótsze okresy, masz większą szansę skorzystać z promocji. Rynek lokat krótkoterminowych cechuje się większą zmiennością, banki częściej występują z jakimiś ofertami specjalnymi. Lokując swoje środki na lokacie np. na rok czy 2 lata, zamyka się sobie furtkę do promocyjnych propozycji bankowych.

Oczywiście taka „strategia” jest w pewnym sensie ryzykowna, bo jeśli wskutek zjawisk ekonomicznych banki będą obniżać oprocentowanie lokat, szybciej odczują to ci, którzy lokują oszczędności w produkty krótkoterminowe. Jeśli ktoś założy lokatę roczną, to, choćby następnego dnia oprocentowanie lokat zaczęło pikować w dół, deponent przez rok będzie zarabiał tyle, ile bank oferował w dniu otwarcia lokaty przez klienta.

Długie okresy dla zapominalskich
Można mówić, że lokaty na krótsze okresy to większa elastyczność, możliwość skorzystania z promocji itd. Ale, niestety, wiele osób może zapomnieć założyć ponownie lokatę krótkoterminową, jeśli ta nie odnawia się automatycznie. Wówczas środki wracają na konto, i w ogóle nie procentują. Nie każdy jest aktywnym obserwatorem rynku lokat. Dla takich osób lepsze są więc lokaty długoterminowe - zakłada się ją raz i przez rok czy 2 lata ma się „spokój”.

autor: Mikołaj Fidziński


  

0 Komentarze
12-06-2012 14:44 zombi


Name:
E-mail: (optional)
Smile: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Forget Me
wpisz :TVXY
NOWOśŚCI

Ranking - Konta
reklama| kontakt | banki | Praca |po godzinach|regulamin |prywatności