Forex || Strona główna || AT|| Linki || Kontakt || Forum||mapa serwisu || Kursy

 Subskrypcja

Banki
Banki
Banki i ich oferty
mBank
Inteligo
DomBank
Multibank
Getin Bank
Lukas Bank
Citi Handlowy
GE Money Bank
ING Bank Śląąski
PKO Bank Polski
Bank Millennium
Deutsche Bank PBC
Bank Zachodni WBK
Santander Consumer Bank
Produkty Finansowe
Lokaty
Konta firmowe
Konta osobiste
Kredyty dla firm
Karty kredytowe
Kredyty gotówkowe
Konta młodzieżowe
PoĹźyczki hipoteczne
Kredyty mieszkaniowe
Kredyty samochodowe
Kredyty konsolidacyjne
Zestawienia
Porównanie Kredytów Mieszkaniowych
Porównanie Kredytów Gotówkowych
Porównanie Pożyczek Hipotecznych
Porównanie Kredytów Konsolidacyjnych
Porównanie kont Osobistych
Porównanie kont OszczędnoÂściowych
Porównanie kart Kredytowych
Doradztwo Finansowe
Expander
Goldenegg
Gold Finance
Open Finance
Rejestr Długów
KRD
Domy Maklerskie
Beskidzki Dom MaklerskiNowy podatek dla Unii może zaszkodzić giełdzie

Komisja Europejska chce, by nowy podatek od transakcji finansowych, który ma być wprowadzony na obszarze całej Unii już w przyszłym roku, był skonstruowany na wzór brytyjskiej opłaty skarbowej. Jego wdrożenie przyniesie Brukseli rocznie nawet 57 mld euro dodatkowego dochodu. Dla polskich rynków finansowych oznacza to obciążenie roczne w wysokości 2 mld zł. Zapłacą inwestorzy, a to oznacza, że obroty na naszej giełdzie mogą spaść - ostrzegają analitycy.

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nowy podatek od transakcji finansowych (TFF- financial transaction tax) zostanie wprowadzony na obszarze Unii Europejskiej pomimo ostrego sprzeciwu Szwecji i Wielkiej Brytanii. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu tzw. procedury zacieśnionej współpracy, przy której zgłaszanie veta przez poszczególne państwa członkowskie nie jest możliwe. Jak twierdzi Janusz Lewandowski, komisarz ds. budżetu i programowania finansowego Komisji Europejskiej (KE), od podatku od transakcji finansowych praktycznie nie ma odwrotu. Unia musi szukać nowych źródeł finansowania, które nie szkodziłyby gospodarkom narodowym.

Według komisarza Lewandowskiego nowy podatek od transakcji finansowych taki właśnie jest. Lewandowski zwraca także uwagę, że obowiązujący w UE system składek narodowych i rabatów udzielanych poszczególnym państwom już od dawna wymaga gruntownej reformy. Domagają się tego od Brukseli głównie płatnicy netto do budżetu, czyli m.in Brytyjczycy. W ich przypadku wprowadzenie jednak nowego podatku od transakcji finansowych oznaczałoby roczne oszczędności rzędu 7,7 mld euro - o tyle będą płacić rocznie mniej do Unii.

Zasada przy TFF ma być bowiem taka, że 2/3 kwoty opodatkowanej trafiałoby do Brukseli, a 1/3 pozostawała w kraju członkowskim i zasilała budżet narodowy jako tzw. bonus.

 - Opodatkowane będą obie strony transakcji w miejscu ich rezydowania i zarejestrowania, a nie banki czy giełdy. Opodatkowanie wyniesie odpowiednio: 0, 1 % w przypadku akcji i obligacji korporacyjnych (obligacje rządowe będą najprawdopodobniej z podatku zwolnione, jak również nie będą go płaciły fundusze emerytalne) oraz 0,01 % - w przypadku transakcji na instrumentach pochodnych - informuje Janusz Lewandowski.

Jak twierdzi unijny komisarz, nowy podatek nie dotknie w sposób istotny rynków finansowych w Polsce. Na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) zawieranych jest mniej niż 1 % wszystkich transakcji finansowych w Europie. To oznacza, że przy rocznych obrotach sięgających na GPW 268,139 mld zł, inwestorzy (obie strony transakcji) zapłacą rocznie 2 razy po 268,139 mln zł , czyli w sumie: 536,278 mln zł. To zdaniem analityków kwota, która może już mieć realny wpływ na spowolnienie obrotów na giełdzie. Zarząd giełdy nie chce jednak na razie komentować tych doniesień.

Otwartej krytyki nowemu podatkowi nie szczędzą za to maklerzy. Według ich obliczeń, nałożenie nowego podatku na wszystkie instrumenty pochodne w Polsce da rocznie kwotę: 637,497 mln zł obciążenia tylko dla jednej ze stron transakcji, czyli obie zapłacą łącznie aż 1,274 mld zł.

-        Głównym powodem wprowadzenia nowego podatku powinno być ograniczenie spekulacji i promowanie rozważnego zawierania transakcji na podstawie pogłębionej analizy z dłuższym horyzontem czasowym, a nie jego wymiar fiskalny. Ten podatek uderza w ALGO trading, a więc w wykorzystanie algorytmów do zawierania wielu transakcji w bardzo ograniczonym czasie - uważa Błażej Wajszczuk, dealer obligacji w BNP Paribas Banku.

Najpoważniejsze obawy Wajszczuka budzi jednak sama konstrukcja podatku. - Przykładowo: instytucja z Azji zawierając transakcje nie zapłaci podatku jeśli zawrze ją z europejskim bankiem (europejski bank i tak trochę rozszerzy spread, aby wliczyć koszt podatku). Po co więc handlować z Europy i płacić podatek, skoro można handlować z np. z Dubaju... i go nie płacić - zastanawia się Wajszczuk. Jego zdaniem, w sytuacji, gdy reszta finansowego świata nie wprowadzi podatku, będzie naturalna pokusa przenoszenia biznesu - ucieczki przed podatkiem.

-        Jeśli chodzi o polski rynek, to od 1 stycznia 2013r. wchodzą w życie przepisy EMIR ( European Market Infrastructure Regulation - rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zwiększające zasady bezpieczeństwa i przejrzystości na rynkach kapitałowych - red.) zakładające m.in. rozliczanie transakcji przez CCP (system rozliczeń i rozrachunku, pozwalający teoretycznie ograniczyć ryzyko związane z rozliczeniami pozagiełdowych instrumentów pochodnych. Strony rozliczające się poprzez CCP nie ponoszą ryzyka niewypłacalności jednej z nich - zobowiązania strony niewypłacalnej przejmuje w tym wypadku centralny kontrpartner transakcji - CCP. Teoretycznie więc CCP pozwala uniknąć sytuacji domina, w której niewypłacalność jednej strony transakcji pociąga za sobą problemy dla szeregu powiązanych z nią instytucji. Wykorzystanie CCP umożliwia oszacowanie poziomu występującego w systemie ryzyka oraz takie dostosowywanie wymaganych depozytów zabezpieczających, aby ryzyko to ograniczyć).

To z kolei daję szansę na zwiększenie obrotów na rynku instrumentów pochodnych, ponieważ ryzyko kontrahenta przestanie być istotne. Wydaje się, że jest to szansa na rozruszanie polskiego rynku międzybankowego. W tej sytuacji podatek nie jest więc dla nas obojętny - przekonuje Wajszczuk.


autor: Portal Skarbiec.Biznajwiększy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

 

27 Komentarze
23-10-2012 16:10 zombi


TT 15-07-2014 1:46
Our shoes and handbags for the party were really attractive, come to our website to take a look, you will be the star in your own party:
http://www.cafeloren.com/search.asp
http://www.outofthevault.com/foot.html
http://www.avalonseafood.com/result.html
http://www.actmanre.com/office.html
http://www.khe-shri.com/since.asp
http://www.chennaiftz.com/time.aspx
http://www.fpindia.com/victor.aspx
http://brandywinedevelopers.com/move.asp
http://www.khe-shri.com/xls.asp
http://www.rhizen.com/lock.html
http://www.sanjaypuriarchitects.com/information.html
http://www.addonix.com/made.html
http://www.addonix.com/url.html
http://www.arexlab.com/privacy.html
http://www.arexlab.com/topmenu.html
http://www.dulcettetech.com/team.html
http://www.incozen.com/defaut.html
http://www.incozen.com/tony.html
http://www.kundan.com/maps.php
iphonecase 20-07-2014 1:32
Vibrant Aluminum Conditions for iPhone 5S: If you need some special covers for your exceptional iPhone 5S then Aluminum Conditions are very best in your case. Aluminum Situations are designed with Mattellic content which will present your phone excellent security with designer appears. They are offered in assorted colours so, you'll be able to layout your phone as outlined by your own private gown shades.
http://www.iphonefashioncase.com/louis-vuitton-cases-iphone-5-cases-c-4_5/
http://www.iphonefashioncase.com/chanel-cases-iphone-55s-cases-c-15_17/
http://www.iphonefashioncase.com/gucci-cases-iphone-5-cases-c-1_3/
http://www.iphonefashioncase.com/burberry-cases-iphone-5-cases-c-9_10/
http://www.iphonefashioncase.com/hermes-cases-iphone-5-cases-c-29_30/
http://www.iphonefashioncase.com/michael-kors-cases-iphone-5-cases-c-38_40/
http://www.iphonefashioncase.com/prada-cases-iphone-55s-cases-c-42_43/
siroistiny 4-11-2014 1:34
Not all of the shopping in http://www.midmos.com/log.asp Houston has an air of comfortable sophistication. http://www.abbottbus.com/team.htm A multicultural section of Houston has given birth to Harwin, a series of http://www.davidtipling.co.uk/nav_bg.html strip centers selling designer-inspired handbags as well as http://www.punkoiuk.co.uk/sendmail.asp authentic jewelry, perfumes, and home accessories, all at http://www.bccconference.co.uk/wp-ssl.php bargain prices.
jaassdd 22-11-2014 1:04
jinlong 4-11-2015 8:20
http://www.louisvuittonshoesmen.net.in louis vuitton shoes
http://www.louisvuittonwalletsformen.us.com louis vuitton watllets
http://www.louisvuittonspeedy25.us.com louis vuitton speedy 25
http://www.coachdiaperbags.co coach diaper bags
http://www.guccidiaperbag.us.com gucci diaper bag on sale
http://www.louisvuittonzippywallet.net louis vuitton wallet cheap
http://www.coach-wallets.co coach wallets
http://www.michaelkorspursesonsale.us Michael Kors Purses
http://www.louisvuittonspeedy30.us.com cheap louis vuitton speedy
http://www.burberrysale.us.com burberry sale
http://www.chanel-diaper-bag.com Chanel Diaper Bags Sale
http://www.longchamp-sale.us Longchamp Le Pliage Sale
http://www.coachcrossbody.us Coach Crossbody Sale
http://www.chanelwallet-on-a-chain.us chanel wallet on a chain
http://www.guccicrossbodybag.us gucci cross body bag
http://www.louisvuittondufflebag.com authentic louis vuitton duffle bag
http://www.burberryshoes.us burberry shoes
http://www.michaelkorsclutch.us michael kors clutch 2015
http://www.louisvuittonevaclutch.org louis vuitton eva clutch
http://www.mcm-purse.us MCM Bags at Macy's
http://www.burberrypurses.us burberry purses outlet
http://www.pradahandbags-sale.us prada handbags sale online
http://www.chanel-crossbody.org chanel crossbody bag
terr 7-01-2016 3:29
http://getyourlebronjamesshoes.com Kobe Bryant Shoes
http://monclerofficialoutletstore.com moncler girls
http://www.cheapcoachbagsale2016.com Coach Handbags Cheap
http://www.2016uggwomenclassicsale.us uggs clearance boots
http://getcheapparajumpers2016.com Cheap Women Parajumpers
http://aj23retrosoutlet.com Cheap Jordans
http://aj23retrosoutlet.com Jordan Sneakers For Sale
http://www.nikesoccerbootsoutlet.com Cheap Nike Soccer Shoes
http://www.2016getnike-airmax.com Nike Roshe Run
http://www.getyourjordan.com Air Jordan 13
http://www.uggs2016onsale.com uggs outlet
http://www.2016uggbaileybuttonsale.us uggs bailey button sale
http://www.2016hoganoutlet.com sito ufficiale di Hogan
http://2016toms.us womens toms
http://2016tomssalewomens.us toms outlet store
http://www.christianlouboutinofficialoutletstore.co
m christian louboutin sale
http://www.cheapmkbags2016.com Michael Kors Factory Outlet
http://cheapmichaelkorsbags2016.com Michael Kors Sale
http://2016uggbootsale.com ugg boots outlet online
http://2016monclerjackets.us cheap moncler
http://cheaplouisvuitton2016sale.com louis vuitton original handbags
http://www.2016nikerunfree.com nike air max 2013
http://cheapmichaelkorsbags2016.com Cheap Michael Kors
http://www.uggs2016sale.us cheap real uggs
http://www.officialtomsoutlet2016.us Toms shoes sale
http://2016monclerjackets.us moncler online store
shijun 26-02-2016 5:31
http://www.hollisterclothing.cn.com
http://www.swarovskicrystals.com.co
http://www.oakleysunglassessdiscount.us.com
http://www.raybansunglasses-online.us.com
http://www.salvatore-ferragamo.in.net
http://www.beats-bydre.org.uk
http://www.ralphlauren-polo.in.net
http://www.ghdhairstraighteners.org.uk
http://www.oakleysunglasses-cheap.us.com
http://www.toryburchoutletstore.in.net
http://www.coach-onlineoutlet.us.com
http://www.truereligionjeans.org.uk
http://www.jeanstruereligion.in.net
http://www.fitflopsoutletsale.com
http://www.oakleysunglassesswholesale.us.com
http://www.coachoutletonline-factory.us.com
http://www.tiffanyand-co.in.net
http://www.truereligionjeanssale.in.net
http://www.katespadeuk.org.uk
http://www.cheapiphonecases.in.net
http://www.coachoutletonline-stores.us.com
http://www.oakleysunglassescanada.ca
http://www.ferragamo-shoes.us.com
http://www.ray-bansunglassessale.us.com
http://www.outletchanel.us.com
http://www.celine-outlet.us.com
http://www.truereligion-sale.in.net
http://www.ferragamoshoes.org.uk
http://www.toryburchshoes.in.net
http://www.ferragamo.me.uk
http://www.outlettruereligion.in.net
http://www.polo-ralphlauren.org.uk
http://www.ralphlauren-polo.org.uk
http://www.burberryoutletstores.in.net
http://www.outletlululemon.in.net
http://www.rolexwatchesforsale.me.uk
http://www.omegawatches.me.uk
http://www.coachhandbagsclearance.us.com
http://www.discount-raybansunglasses.us.com
http://www.ralphlauren-uk.org.uk
0330 30-03-2016 7:38
http://www.iphone-cases.name/
http://www.longchamppas-cher.fr/
http://www.ralphlauren-pascher.fr/
http://www.swarovskicrystal.in.net/
http://www.rolexwatchesforsale.me.uk/
http://www.christianlouboutinuk.org.uk/
http://www.toryburchshoes.in.net/
http://www.nikeairforce1.fr/
http://www.katespadehandbags.co.uk/
http://www.montblancpenss.us.com/
http://www.mulberry-bags.co.uk/
http://www.hollistershirts.org.uk/
http://www.canada-oakleysunglasses.com/
http://www.oakleysunglassesswholesale.us.com/
http://www.timberlandboots.me.uk/
http://www.coachoutletonline-stores.us.com/
http://www.reebokoutletstore.us.com/
http://www.oakleysunglassessdiscount.us.com/
http://www.ray-bansunglassesonline.us.com/
http://www.ralphlaurenpoloshirts.org.uk/
http://www.michael-korshandbags.co.uk/
http://www.coach-factoryoutlets.us.com/
http://www.ferragamooutletstore.net/
http://www.tiffanyandco.me.uk/
http://www.beatsbydre.me.uk/
http://www.oakleysunglassescanada.ca/
http://www.fitflopssaleclearance.in.net/
http://www.handbagslongchamp.us.com/
http://www.storecoachoutlet.us.com/
http://www.tiffanyand-co.in.net/
cc 6-04-2016 3:19
http://www.michaeljordanshoes.us.com
http://www.cheapairjordan.us
http://www.raybansunglassesoutlet.org
http://www.truereligiononsale.in.net
http://www.cheapralphlauren.in.net
http://www.michaelkorsoutletin.net
http://www.airhuaraches.org.uk
http://www.mlbjerseyswholesale.in.net
http://www.fitflopsoutlet.uk
http://www.huarachesshoes.uk
http://www.cheaptruereligionjeans.us
http://www.huarachesshoes.co.uk
http://www.oakleyvault.com.co
http://www.oakleyoutlet-store.com
http://www.cheaptiffanyandco.in.net
http://www.tiffanyandcooutletonline.us.com
http://www.chromeheart.us.com
http://www.oakleystoreonline.us.org
http://www.cheapnfljerseysonlinestore.com
http://www.fitflops.com.co
http://www.michaelkors-outletonline.com.co
http://www.discount-oakleysunglasses.us.com
http://www.authenticjordanscheap.us.com
http://www.fitflopsoutlet.in.net
http://www.jewelrytiffanyand.co
http://www.cheaprolexwatchesonline.in.net
http://www.tiffanyandcouk.uk
http://www.uggoutlet.uk
http://www.michaelkorshandbags.net
http://www.true-religion-jeans.us.com
http://www.2016michaelkorsoutlet.us.com
http://www.zoomkb24.com
http://www.christianlouboutin.in.net
http://www.chinajerseyssaleonline.com
http://www.cheapauthenticjordans.us.com
JEJE
meadc 29-11-2016 7:21
http://www.longchampoutlet.us/ longchamp sale
http://www.canada-goose-outlet.us/ Canada Goose Outlet
http://www.lebron13.in.net/ Nike Lebron 12
http://www.pandora-rings.us/ pandora rings jewelry
http://www.michaelkorsoutletonlinepro.us/ michael kors outlet
http://www.michaelkors.com.co/ michael kors
http://www.pandora.org.au/ pandora australia
http://www.michaelkorstote.us/ michael kors totes
http://www.michaelkorsoutletbags.us/ michael kors bags
http://www.burberryoutlets.ca/ burberry outlet canada
http://www.ray-ban--sunglasses.com/ ray ban sunglasses
http://www.michael-kors.net/ michael kors purses
http://www.jordanshoes.co/ jordan shoes
http://www.michaelkorstote.us/ michael kors tote
http://www.oakleysunglasses.net.au oakley sunglasses
http://www.coachfactoryoutlet.co/ coach factory outlet
http://www.burberryoutlets.ca/ burberry outlet
http://www.asics-gel-kayano.com/ asics kayano
http://www.michael-kors.net/ michael kors outlet online
http://www.coach-outlet.us coach outlet
http://www.michael-kors.net/ michael kors outlet
http://www.ralphlauren-shirts.co.uk/ ralph lauren shirts
http://www.polo--ralphlauren.co.uk Polo Ralph Lauren
http://www.basketballshoes.in.net/ nike basketball shoes
http://www.hugo-boss.us/ Hugo Boss Online
me adc11.29
dddd 18-10-2017 13:50
mt1018
http://www.northfacejacketsoutlet.com.co
http://www.coach-outlets.us.com
http://www.nfljerseyscheapwholesale.us.com
http://www.louisvuitton-outlet.us.com
http://www.cheapjordans.com.co
http://www.mbtshoes.us.org
http://www.nikeoutlet.us.com
http://www.adidasyeezyshoes.us.com
http://www.michael-kors-outletonline.us.com
http://www.pandora-jewelryoutlet.us.com
http://www.canadagoose-outlet.name
http://www.pandoracharms.com.co
http://www.cheapmlbjerseys.us
http://www.ralphlaurenoutlet-polo.us.com
http://www.cheapraybansunglassesofficial.us.com
http://www.ralphlaurenoutletonline-polo.us.com
http://www.northfaceoutlet.us.com
http://www.pandora-outlet.us.com
http://www.coachfactoryoutlet-storeonline.us.com
http://www.canadagoosejacket.com.co
http://www.adidas-outlet.us.com
http://www.louisvuittonoutlet.us.org
http://www.ralphlaurenuk.me.uk
http://www.coach-factoryoutletonline.us.org
http://canadagoose.jacketsoutlet.us.com
http://www.coach-factoryoutlet-online.us.com
http://www.oakley--sunglasses.us.org
http://www.michaelkorsoutlets.us.com
http://www.goosecanadaoutlet.us.com
mt1018
xukaimin 19-03-2018 2:29
2018.3.19xukaimin
http://www.canadagooses.co.nl
http://www.poloralphlauren-pascher.fr
http://www.pololacoste-pas-cher.fr
http://www.skecherssneakers.us.com
http://www.instylerionicstyler.us.com
http://www.cheap-jordans.in.net
http://www.jordan12.in.net
http://www.dansko.in.net
http://www.beats-by-dre.co.uk
http://www.vanspas-cher.fr
http://www.mac-makeup.com
http://www.outlet-canada-goose.us.com
http://www.nike-free-run.fr
http://www.argentinaworldcupjerseys.com
http://www.uggaustralia-pascher.fr
http://www.nikestore.us.org
http://www.nikeoutletonline.org
http://www.lebronjames-shoes.com
http://www.ralphlauren-outlet.in.net
http://www.fivefingersshoes.org
http://www.fitflop.me.uk
http://www.cheapuggboots.in.net
http://www.iphonecases.us
http://www.oakleysunglassesoutlet.us.org
http://www.nikeairmax.es
http://www.michael-jordan.it
chenlina 23-03-2018 0:52
http://www.swarovski.us.org
http://www.coachfactoryoutlet-onlinestore.us.com
http://www.swarovskijewelry.co.uk
http://www.juicycoutureoutlet.us.com
http://www.mizuno.us.org
http://www.baseballjersey.us.com
http://www.nikefree-run.fr
http://www.northfacejackets.us.org
http://www.superdry.me.uk
http://www.nikeairmax.me.uk
http://www.ralph-lauren.com.co
http://www.outletralph-lauren.us.com
http://www.truereligion-jeans.us
http://www.coach-factoryonline.us.org
http://www.korsoutlet.us.org
http://www.air-jordanpascher.fr
http://www.airjordan11.us
http://www.valentino.us.org
http://www.airjordan-uk.co.uk
http://www.hermesoutlets.us.com
http://www.canada--goose.net
http://www.pandorajewelry-canada.ca
http://www.wholesaleoakleysunglasses.us.org
http://www.belstaffoutlet.us.com
http://www.ray-banssunglasses.org.uk
http://www.nikepresto.us.com
http://www.niketrainers.org.uk
http://www.jordan12.org
http://www.uggoutletstore.us.org
http://www.truereligion-jeans.me.uk
chenlina20180323
YY888 27-03-2018 5:08
http://www.supremeclothing.us
http://www.jordan11retro.us.com
http://www.outletlongchamp.us.com
http://www.jewelrypandora.in.net
http://www.adidasstansmith.us.com
http://www.yeezyboost.in.net
http://www.reebokoutlet.us.org
http://www.outletlacoste.us.com
http://www.adidasstansmith.uk
http://www.adidas-tubular.us.com
http://www.curry3.in.net
http://www.longchampbags.us.org
http://www.adidasyeezy.net
http://www.offwhitehoodie.us.com
http://www.chrome-hearts.us.org
http://www.longchamphandbags.us.org
http://www.nikezoom.me.uk
http://www.hermesbelts.co.uk
http://www.adidasyeezy.co.uk
http://www.nike-airmax2017.us.com
http://www.yeezy700.us.com
http://www.nikerosheone.us.com
http://www.michaelkors-outletstore.us.com
http://www.nike-huarache.com
http://www.nikehuaracheuk.com
http://www.nikerosheone.co.uk
http://www.derrickroseshoes.us.com
http://www.michaeljordanshoes.us.com
http://www.adidasnmds.com
http://www.cheapnbajerseys.us.org
qzz
zzzzz 27-03-2018 5:14
http://buffalobills.jerseyssales.us.com/
http://www.nikestores.org.uk/
http://chargers.jerseyssales.us.com/
http://www.nikeshoescheap.us.com/
http://www.airjordan4.us.com/
http://www.supremeclothingstore.us.com/
http://www.superdryclothing.org.uk/
http://www.coachoutletfactory-store.us.com/
http://www.coachoutletcheap.us.com/
http://www.ralphlaurenpolooutletonline.us.com/
http://www.raybansunglasses-outlet.com.co/
http://www.adidas-superstar.us.org/
http://www.edhardyuk.me.uk/
http://www.fitflopssale-clearance.us.com/
http://www.pandoraofficial.us.com/
http://houstontexans.jerseyssales.us.com/
http://chicagobears.jerseyssales.us.com/
http://www.soccer-shoes.us.com/
http://www.true-religionoutlets.us.com/
http://www.poloralphlaurensuk.org.uk/
http://www.poloralph-laurenuk.me.uk/
http://www.nikeoutlet-stores.us.com/
http://www.airjordan-shoes.us.com/
http://www.nikeoutletstorefactory.com/
http://www.salomonshoes.us.com/
http://www.airjordan8.us.com/
http://www.raybansunglassesr.us.com/
http://www.ralphlaurenpolooutlet.co.uk/
http://newyorkknicks.jerseyssales.us.com/
http://miamidolphins.jerseyssales.us.com/
zzzzz
kakakaoo 18-04-2018 3:21
http://www.adidas-superstar.us.com
http://www.reebokshoes.us.org
http://www.michaelkorsoutletonlineclearance.in.net

http://www.mcm-outlet.us.org
http://www.fitflops-sale-clearance.us.com
http://www.polo-ralphlauren.in.net
http://www.coachfactoryoutlet-online.in.net
http://www.coachfactory-outletstore.us.com
http://www.cheapraybans.com.co
http://www.raybansunglassessalecheap.us.com
http://www.abercrombieand-fitch.ca
http://www.cheapoakleysunglasses.com.co
http://www.adidas-nmd.us.com
http://www.coach-factoryoutletsonline.us.com
http://www.mulberry-bags.me.uk
http://www.jordanretro.name
http://www.air-jordans.us.com
http://www.canadagoose-outlet.name
http://www.jordanshoesforsale.us.com
http://www.uggsoutletstoress.us.com
http://www.timberland-outlets.us
http://www.mbtshoessale.us.com
http://www.cheapnfljerseysnflwholesale.us.com
http://www.michaelkorsoutlet.co.uk
http://www.yeezyboost-350.us.com
http://www.nike-huarache.in.net
http://www.oakley--sunglasses.us.org
180418yueqin
xukaimin 18-04-2018 8:18
http://www.adidasslides.in.net
http://www.nike-air-huarache.co.uk
http://www.nikefree-run.co.uk
http://www.michaelkorsoutletonlinestore-sale.us.com

http://www.adidassoccer.in.net
http://www.lebronshoes12.net
http://www.vapormaxnike.us.com
http://www.saclongchampspascher.fr
http://www.pandora--charms.in.net
http://www.michael-kors-outlet.me.uk
http://www.tommy--hilfiger.fr
http://www.cartierbracelets.us.com
http://www.mizunorunning-shoes.com
http://www.adidasoutletstores.us.com
http://www.nike-mercurial-superfly.co.uk
http://www.nikeairmaxtrainers.org.uk
http://www.franceworldcupsoccerjersey.com
http://www.swarovski-gioielli.it
http://www.ray-bansunglassesoff.us.com
http://www.niketnrequinpascher.fr
http://www.dansko-shoes.org
http://www.montre-femme-homme.fr
http://www.saclongchamp-pascher.fr
http://www.michaelkorspascher.fr
http://www.nikeshoesinc.us
http://www.pandora-jewelry.us.com
http://www.burberryoutletonline.org
http://www.parajumpersoutlet.us.com
http://www.nike-airmax.nl
http://www.hermesoutlets.us.org
2018.4.18xukaimin
wwwww 25-04-2018 1:29
WWW0425
http://www.nikehuaraches.org.uk/
http://www.nikeoutlet-stores.us.com/
http://lakers.jerseyssales.us.com/
http://www.adidasoutletofficial.us.com/
http://www.fitflopssales-clearance.us.com/
http://www.nikefactorystore.us.com/
http://www.niketrainersuk.org.uk/
http://newyorkjets.jerseyssales.us.com/
http://newenglandpatriots.jerseyssales.us.com/
http://www.mlb-jerseyscheap.us.com/
http://www.jordan-shoes.us.org/
http://www.coachoutletscoach.us.com/
http://www.fitflopssale-clearances.us.com/
http://www.katespadeoutleto.us.com/
http://clevelandbrowns.jerseyssales.us.com/
http://www.truereligionjeansonsale.us.com/
http://www.adidasyeezyboost350.us.com/
http://www.cheap-jordans.us.org/
http://www.hermes-belt.us.org/
http://www.poloralphlaurensuk.org.uk/
http://thunder.jerseyssales.us.com/
http://www.adidas-superstar.us.org/
http://www.nikestores.org.uk/
http://www.airmax90.eu.com/
http://www.asicsrunning-shoes.us.com/
http://www.nikeshoes2017.us.com/
http://www.adidas-yeezy.us.com/
http://houstontexans.jerseyssales.us.com/
http://jaguars.jerseyssales.us.com/
yanmaneee 21-03-2019 10:41
http://www.kd-10.us
http://www.golden-goose.us.com
http://www.curry-6.us
http://www.coachoutletssale.com
http://www.airjordanretro.uk
http://www.lebron16.us.com
http://www.longchamphandbags.co.uk
http://www.airmax270.us.com
http://www.outletmichael-kors.us.com
http://www.kyrie3.us.com
http://www.chromehearts.name
http://www.fila.us.org
http://www.nike-huarache.com
http://www.mlbjerseys.in.net
http://www.longchampshandbags.us
http://www.paulgeorgeshoes.us.com
http://www.russellwestbrookshoes.us.com
http://www.airmax95.us
http://www.nikesneakers.us.com
http://www.offwhite.us.com
http://www.kobebasketballshoes.net
http://www.goldengoose.us.com
http://www.filashoes.us.org
http://www.lebron16.us
http://www.kobe-shoes.us.com
http://www.jordanssneakers.us.com
http://www.airmax90.us.org
http://www.vapormaxshoes.us
http://www.coachoutletstorefactory.com
http://www.vapormaxs.us
http://www.nikeairmax97.net
http://www.michaelkorsbagoutletbag.com
http://www.cheap-airjordans.us.com
http://www.filashoes.org
http://www.michaelkors-outletonlines.us.com
geetjaan 3-07-2021 6:24
I am trusting a similar best work from you the future too. reality your experimental writing capacities has enlivened me to begin my very own https://www.allvipescorts.com/ blog now. Extremely the blogging is spreading its wings quickly. Your review is a fine case of it.
Geet Sharma 3-07-2021 6:24
It was very much created and straightforward. Not at all like extra web journals I have perused which are truly not unreasonably great. I likewise discovered your https://www.lustyneeds.com/ posts exceptionally intriguing certainty subsequent to perusing. I needed to go show it to my companion and he delighted in it too!
dsdas 14-07-2021 14:45
http://investorsi.pl/banki/banki.php?comm_start_from=200&archive=&subac
tion=showcomments&id=1358778163&ucat=7&%3
B&%3Barchive&%3Bid=130822003
7&%3Bstart_from&%3Bucat=7
Name:
E-mail: (optional)
Smile: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Forget Me
wpisz :TVXY
NOWOśŚCI

Ranking - Konta
reklama| kontakt | banki | Praca |po godzinach|regulamin |prywatności