Forex || Strona główna || AT|| Linki || Kontakt || Forum||mapa serwisu || Kursy

 Subskrypcja

Banki
Banki
Banki i ich oferty
mBank
Inteligo
DomBank
Multibank
Getin Bank
Lukas Bank
Citi Handlowy
GE Money Bank
ING Bank Śląąski
PKO Bank Polski
Bank Millennium
Deutsche Bank PBC
Bank Zachodni WBK
Santander Consumer Bank
Produkty Finansowe
Lokaty
Konta firmowe
Konta osobiste
Kredyty dla firm
Karty kredytowe
Kredyty gotówkowe
Konta młodzieżowe
PoĹźyczki hipoteczne
Kredyty mieszkaniowe
Kredyty samochodowe
Kredyty konsolidacyjne
Zestawienia
Porównanie Kredytów Mieszkaniowych
Porównanie Kredytów Gotówkowych
Porównanie Pożyczek Hipotecznych
Porównanie Kredytów Konsolidacyjnych
Porównanie kont Osobistych
Porównanie kont OszczędnoÂściowych
Porównanie kart Kredytowych
Doradztwo Finansowe
Expander
Goldenegg
Gold Finance
Open Finance
Rejestr Długów
KRD
Domy Maklerskie
Beskidzki Dom MaklerskiWcześniejsza spłata kredytu hipotecznego? Przemyśl czy warto.

Zasada, że im szybciej spłacisz kredyt, tym lepiej dla Twojego portfela, może być zdradziecka. W przypadku kredytów hipotecznych nie zawsze warto ją stosować, o czym przekonują eksperci serwisu Comperia.pl. Kiedy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca?

Duża część kredytobiorców na wieść o kolejnych podwyżkach stóp procentowych zaczyna się zastanawiać: a może spłacić to zobowiązanie przed upływem okresu kredytowania? Wydaje się, że im szybciej to zrobią, tym lepiej. W tym celu wszelkie nadwyżki finansowe bez zastanowienia przeznaczają na wcześniejszą redukcję zadłużenia. Okazuje się, że takie postępowanie nie zawsze jest rozsądne. A już szczególnie właśnie gdy wysokość rat przybija, z powodu wysokich stóp procentowych czy słabego złotego (w przypadku kredytów walutowych). Czas na myślenie o przewalutowaniu jest wtedy, gdy miesięczna rata wcale nie ciąży.

Spłacaj gdy jest tanio

Gdy spłacasz kredyt walutowy i akurat kurs waluty Twojego zobowiązania wobec złotego jest na niskim poziomie – to moment, kiedy warto rozważyć nadpłatę. Bardzo obrazowo (choć nieco nierealnie, szczególnie dziś) – skoro niedawno Twoją ratę kredytu we franku spłacałeś po 3 zł za jednostkę waluty szwajcarskiej, a teraz kurs sprzedaży CHF/PLN wynosi 2, to płacisz o jedną trzecią mniej niż niegdyś. Co do stóp procentowych - wraz z nimi w górę idzie też oprocentowanie kredytu. Zatem – jeśli nadpłacać to przy niskich stopach i mocnym złotym.

Czas wyznacza koszt

Miesięczna rata kredytu hipotecznego składa się z dwóch części. Pierwszą z nich określa się mianem kapitałowej – służy ona oddaniu faktycznie zaciągniętego długu. Drugą jest część odsetkowa, czyli zarobek dla banku. Im dłużej spłacany jest dług, tym części odsetkowej nazbiera się więcej.

Toteż stwierdzenie, że okres spłaty zobowiązania finansowego wyznacza jego koszt jest absolutnie zasadne. Takim argumentem posługują się ci, którzy postulują szybsze spłacenie zobowiązania. Sytuacja nie jest jednak tak prosta. Owszem, jeśli np. z powodu nie najlepszej zdolności kredytowej warunki otrzymanego kredytu hipotecznego nie są wymarzone (innymi słowy – jeśli spłacany jest drogi kredyt hipoteczny), naprawdę warto pomyśleć o szybkim pozbyciu się takiego balastu. Z drugiej strony inwestycje w fundusze na giełdzie, a może nawet na zwykłej bankowej lokacie, mogą przynieść większe zyski niż rocznie wyniosą raty kredytu hipotecznego! A skoro można zarobić więcej niż się wyda nadpłacając kredyt – szkoda nie skorzystać. Świetny pomysł, ma tylko jedno „ale” - ryzyko inwestycyjne (nie dotyczy lokat)...

Prześwietlamy kredyty

Co do zasady bankom jako wierzycielom zależy, aby ich dłużnicy spłacali pożyczone środki tak długo, jak to tylko możliwe. Nie oznacza to jednak, że zamykają drzwi przez nadpłacającymi kredytobiorcami. Niemal wszystkie działające w Polsce banki pozwalają na wcześniejszą spłaty kredytu. Co więcej - niektóre nie każą sobie dodatkowo za to płacić.

Specjaliści serwisu Comperia.pl przygotowali zestawienie zawierające informacje o warunkach wcześniejszego spłacenia kredytu hipotecznego w 7 bankach, których propozycje są obecnie najkorzystniejszymi ofertami tego typu. 

Tabela: Wcześniejsza spłata kredytu w wybranych bankach.

 

Opłata

Kiedy bank pobiera opłatę?

PKO BP

0%

Przez 2 lata od daty podpisania umowy kredytu (w przypadku częściowej spłaty).

Getin Noble Bank

0%

Po piątym roku od nadpłaty ponad 30% spłaty przyznanego kapitału.

ING Bank Śląski

0%

Przez cały okres kredytowania.

BOŚ

1,0%

W ciągu pierwszych 5 lat spłaty od momentu wypłaty kredytu.

Pekao S.A.

1,25%

Przez cały okres kredytowania.

Kredyt Bank

1,5%

Przez 5 lat od daty uruchomienia kredytu.

Raiffeisen Bank

1,5%

W ciągu pierwszych 3 lat od uruchomienia kredytu na kwotę pow. 80 tys. zł.

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Z każdą nadwyżką do banku? Bynajmniej!

Generalnie, jeśli otrzyma się spadek, wygra na loterii itp., a żadna inwestycja nie da więcej niż trzeba płacić w ramach rat kredytowych – nadpłata jest dobrym pomysłem. Warto pamiętać, że taki zabieg jest najbardziej korzystny na początku spłaty – pod koniec okresu zwracania pieniędzy lwią część raty (i to zarówno w systemie rat malejących jak i równych) stanowi kapitał – który i tak trzeba było by spłacić.

I na koniec bardzo prosta, acz istotna rada – nie warto z każdym zaoszczędzonym „tysiakiem” od razu biec do banku i nadpłacać – kredyt to nie wszystko, warto mieć coś „na czarną godzinę”.

autor: Paweł Puchalski, Mikołaj Fidziński0 Komentarze
16-06-2011 10:27 zombi


Name:
E-mail: (optional)
Smile: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Forget Me
wpisz :TVXY
NOWOśŚCI

Ranking - Konta
reklama| kontakt | banki | Praca |po godzinach|regulamin |prywatności