Forex || Strona główna || AT|| Linki || Kontakt || Forum||mapa serwisu || Kursy

 Subskrypcja

Banki
Banki
Banki i ich oferty
mBank
Inteligo
DomBank
Multibank
Getin Bank
Lukas Bank
Citi Handlowy
GE Money Bank
ING Bank Śląąski
PKO Bank Polski
Bank Millennium
Deutsche Bank PBC
Bank Zachodni WBK
Santander Consumer Bank
Produkty Finansowe
Lokaty
Konta firmowe
Konta osobiste
Kredyty dla firm
Karty kredytowe
Kredyty gotówkowe
Konta młodzieżowe
PoĹźyczki hipoteczne
Kredyty mieszkaniowe
Kredyty samochodowe
Kredyty konsolidacyjne
Zestawienia
Porównanie Kredytów Mieszkaniowych
Porównanie Kredytów Gotówkowych
Porównanie Pożyczek Hipotecznych
Porównanie Kredytów Konsolidacyjnych
Porównanie kont Osobistych
Porównanie kont OszczędnoÂściowych
Porównanie kart Kredytowych
Doradztwo Finansowe
Expander
Goldenegg
Gold Finance
Open Finance
Rejestr Długów
KRD
Domy Maklerskie
Beskidzki Dom MaklerskiLokata bankowa czy konto oszczędnościowe? Który produkt przyniesie ci więcej korzyści?

Na czym lepiej oszczędzać – na koncie oszczędnościowym, czy lokacie? To zależy czy deponent bardziej ceni łatwy dostęp do swoich środków, czy wyższe oprocentowanie oszczędności. Wszystko tłumaczą analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl.

-                     Lokata bankowa

Wybierając lokatę terminową, musimy się zastanowić, jaką kwotę i na jak długo chcemy zdeponować w banku. Od tych dwóch czynników zależy oprocentowanie lokaty, czyli nasz zysk. Obecnie banki oferują różnorodne produkty: od lokat jednodniowych po trzyletnie. Teoretycznie jest tak, że im dłuższą lokatę wybierzemy, tym większe są nasze korzyści. W praktyce jednak oprocentowanie depozytów na 3 miesiące czy pół roku bywa nawet lepsze niż lokaty na rok czy 2 lata. Warto zatem zestawiać ze sobą oferty, np. dzięki internetowej porównywarce finansowej.

To deponent musi zadecydować, na jak długo jest w stanie zamrozić pieniądze, ponieważ zerwanie lokaty przed czasem oznacza zazwyczaj utratę całości lub części odsetek, a tym samym brak zysku.

Należy również zwrócić uwagę na częstotliwość kapitalizacji odsetek, czyli jak często bank będzie dopisywał do rachunku zarobione odsetki. Najkorzystniejsza lokata to ta, która ma jak najczęstszą kapitalizację, co najmniej miesięczna, ale część banków oferuje kapitalizację kwartalną lub rzadszą. Najlepsze są obecnie lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, ponieważ zysk nie jest pomniejszany o tzw. podatek Belki. Niestety, już od 31 marca wszystkie lokaty, niezależnie od częstotliwości kapitalizacji odsetek, będą podlegały 19-procentowemu podatkowi od zysków kapitałowych.

 

TOP5 lokat bankowych na rok

 

kwota: 5 tys. zł

Bank

Lokata

Oprocentowanie (ubruttowione)

FM Bank

FM Lokata w PLN

7,20%

FM Bank

Lokata Gwarantowany Zysk

7,01%

Santander Consumer Bank

Lokata Zysk+ Doskonała

7,00%

Santander Consumer Bank

Lokata Direct+ Doskonała

7,00%

Idea Bank

Lokata Gwarantowana

6,65%

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl


-                     Konto oszczędnościowe

Oszczędzanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym daje nam dużą swobodę. Pieniądze możemy wpłacać w dowolnej chwili, możemy również w każdym momencie je wypłacić bez utraty odsetek. Jednak są tu pewne ograniczenia- większość banków pozwala na bezpłatną wypłatę pieniędzy z konta tylko raz w miesiącu. Przy każdej kolejnej wypłacie pobierana jest wysoka prowizja, nawet do 10 zł. Częste wypłaty będą więc powodowały utratę zysku. Opłata za użytkowanie rachunku oszczędnościowego jest bardzo rzadkim zjawiskiem w bankach.

Trzeba zwrócić uwagę oczywiście na oprocentowanie konta oszczędnościowego. Czasem jest ono takie samo niezależnie od wysokości ulokowanych na nim środków, niekiedy jednak banki uzależniają je od salda, i oprocentowanie rośnie stopniowo wraz ze wzrostem umieszczonej na rachunku kwoty. Należy również sprawdzić, jak długo oprocentowanie będzie obowiązywało, zwłaszcza jeśli jest szczególnie atrakcyjne. Może się bowiem okazać, że jest to produkt promocyjny i po krótkim czasie zysk z naszych pieniędzy będzie na zupełnie innym poziomie.

Warto pamiętać, że w przypadku kont oszczędnościowych oprocentowanie nie jest stabilne, zależy od stóp procentowych. Jeśli stopy spadną, oprocentowanie konta zostanie obniżone, a to oznacza to, że nie możemy być pewni naszego zysku.

 

TOP5 kont oszczędnościowych

 

średnie saldo na rachunku: 5 tys zł

Bank

Konto

Oprocentowanie (przed odjęciem podatku)*

Deutsche Bank

db Konto Oszczędnościowe 24h z dzienną kapitalizacją odsetek

10% (obowiązuje do końca lutego br., potem spada do 5,05%)

Polbank

Rachunek Codzienny Sukces

7,00%

BNP Paribas

Konto WIĘCEJ oszczędnościowe

6,50%

DnB NORD

Konto oszczędnościowe

6,00%

Kredyt Bank

Konto oszczędnościowe - Lokata Swobodna

5,50%

* Uwaga! W przypadku kont w dzienną kapitalizacją odsetek, tj. w Deutsche Banku, Polbanku, BNP Paribas (tylko w dni robocze) oraz Kredyt Banku należy pamiętać, iż od 31 marca zacznie być pobierany podatek od zysków kapitałowych. Nie wiadomo czy i jak zmieni się wówczas oferta banków.

 

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

-                     Co wybrać?

Konto oszczędnościowe jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą oszczędzać na bieżąco, bez określonego celu.  W każdej chwili mogą deponować na koncie nadwyżki finansowe i mają stały dostęp do swoich pieniędzy. Lokata terminowa jest korzystna dla osób, które mają określone oszczędności i mogą je na dłuższy czas zamrozić. Na długoterminowej lokacie można lepiej zarobić (zysk nawet o 2 p. proc. większy), a oprocentowanie, jeśli jest stałe (a zazwyczaj jest) nie jest zależne od zmian stóp procentowych.

autor: Marta Ośko, Mikołaj Fidziński

0 Komentarze
17-01-2012 8:50 zombi


Name:
E-mail: (optional)
Smile: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Forget Me
wpisz :TVXY
NOWOśŚCI

Ranking - Konta
reklama| kontakt | banki | Praca |po godzinach|regulamin |prywatności