Forex || Strona główna || AT|| Linki || Kontakt || Forum|| Mapa serwisu|| Kursy || Banki online

subskrypcja SubskrypcjaMENU
Strona główna
Giełda
Banki
Waluty
Edukacja
Kontakt
e-booki
prasadotacje strony

Złote zasady inwestowania

Wielu ludzi uważa, że zarabianie na rynkach kapitałowych to łatwe i proste zajęcie nie mające nic wspólnego z prawdziwą pracą. Po chwili zastanowienia można takiej osobie przyznać rację. Samo złożenie zlecenia i czas jego realizacji to dosłownie kilka sekund. Osoba nie związana z tematem stwierdzi, że nie ma w tym żadnej flozofii, a zarabianie i praca ogranicza się wyłącznie do kilku kliknięć myszki. Otóż nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom za samym złożeniem zlecenia stoi ogrom cięzkiej pracy i czasu poświęconego analizie, wykresom, raportom spółek i wielu innym czynnikom, które wpływają na naszą decyzję inwestycyjną.

W przypadku polskiego rynku akcji mamy do wyboru ponad 300 spółek,a w natłoku wszystkich informacji, które napływają i do których mamy dostęp musimy wybrać spółkę, która zapewni nam satysfakcjonującą stopę zwrotu. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe i proste.

Pozostawiając decyzję przypadkowi, wielu ludzi popełnia w tym momencie błąd, który odbija się często na ich portfelu. Dotyczy to zarówno rynku kapitałowego jak i również życia, w którym codziennie podejmujemy decyzje i zmagamy się z licznymi wyborami. Dlatego też w całej tej "zabawie" chodzi o to ,aby zwiększać swoje szanse na wygraną. Aby to zrobić, każdy inwestors powinien znać zasady, których powinien przestrzegać.

Oczywiście nie można pominąć wiedzy dzięki której nasza ufność w słuszność naszych decyzji staje się większa.Zasady, o których pisze są tak uniwersalne że stosowano je zarówno w przeszłości jak i teraz. Oto kilka z nich:

Chroń swój kapitał!

określ maxymalną stratę jaką jesteś w stanie zaakceptować z jednej inwestycji. Mając do dyspozycji 10,000 zł określ procentowy zakres straty z tej kwoty. Przykładowo niech to będzie 5%. Czyli maxymalmna strata z jednej inwestycji nie powinna przekroczyć 500zł.

Jeżeli w jednej transakcji zainwestujemy 5000zł z naszych 10.000zł to akceptowalna strata przy której zamkniemy pozycję wyniesie 10%. Takie inwestowanie nie pozwoli nam stracić więcej niż 5% z posiadanego kapitału w jednej inwestycji.

Stwórz plan i strategię działania!

Każdy z nas w życiu ma jakiś cel, do którego dąży i za wszelką cenę stara się go osiągnąć. Aby tego dokonać, niezbędny jest dobry plan działania według którego będziemy postępować. Dlatego zawierając transakcję należy określić m.in. to czego oczekujemy, oraz to w jaki spób będziemy to robić. Ważne jest aby określić ryzyko do zysku, określić trend w jakim będziemy działać oraz horyzont czasowy, w którym planujemy inwestować.

W miarę możliwości stosuj zlecenia Stop Loss!

Zawierając transakcję w planie mamy osiągnięcie określonej stopy zwrotu przy której zamkniemy pozycję. Jednak z doświadczenia napisze, że giełda to nie miejsce życzeń i czasami zdarza się, że nasze decyzje są mylne. Dlatego tak ważne jest umiejętne stosowanie zleceń stop loss. Dzięki nim możemy ustawić poziom akceptowalnej straty przy którym pozycja nasza zostanie automatycznie zamknięta. Dzięki temu nie będziemy pogłębiać strat, a w razie zysku nie zamienimy go w stratę. Jeżeli natomiast nie ufasz rynkowi i wiesz, że poziomy które ustawiłeś jako stopy są często testowane w celach spekulacji, dobrze jest ręcznie stosować takie zlecenia z jednoczesnym obserwowaniem sytuacji.

Ważne jest również aby wybierać rynki o największej płynności. W Polsce są to głównie akcję z indeksu głównych spółek, a także kontrakty terminowe na WIG20. Co z tego, że będziesz miał plan, określisz idealny moment transakcji skoro nie będziesz mógł jej zrealizować. Co gorsze na takich rynkach ceny mogą zmieniać się dość dynamicznie i w razie ustawienia poziomów stop loss będą one często testowane, a nierzadko są to sygnały fałszywe oparte na spekulacji. Chociaż istnieją osoby, które świetnie sobie radzą na takim rynku.

Pamiętaj trend jest twoim przyjacielem!

Ta stara zasada sprawdza się na każdym rynku. Jednak większość inwestorów zapomina o niej i często postępuje wbrew niej. Dzięki obserwacji, wiedzy i doświadczeniu można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć zmianę trendu. Dzięki temu możemy określić punkty wejścia i wyjścia, a tym samym przechylić szalę wygranej na naszą stronę.

Tnij straty, a zyskom pozwalaj rosnąć!

Jeżeli pozwolisz aby osiągnięte zyski przemieniały się w stratę szybko zmniejszysz wartość swojego portfela. Gdy posiadasz plan i strategię wtedy rynek jest dla Ciebie o wiele bardziej łaskawy. Minimalizując ryzyko zwiększasz szansę, że twoje zyski będą rosły zgodnie z założeniem.  Natomiast gdy idziesz pod prąd i inwestujesz przeciw rynkowi sprawiasz, że straty się powiększają a twoja płynność finansowa staje się coraz mniejsza. Tracąc cały kapitał stracisz jednocześnie możliwość inwestowania, a tym samym możliwość "odegrania" się i odrobienia strat. Pamiętaj, jeżeli nie wiesz co robić, nie rób nic, pozostań poza rynkiem.

Bądź cierpliwy i zdyscyplinowany!

Mówi się, że giełda to transfer kapitału od aktywnych do cierpliwych inwestorów. Dlatego pamiętaj, że zawsze istnieje jakaś okazja do inwestycji i do zarobienia pieniędzy. W chwili obecnej jest tyle możliwości inwestycyjnych, że pośpiech w podejmowaniu decyzji nie jest wskazany.

Natomiast dzięki dyscyplinie plan będzie realizowany systematycznie i skrupulatnie minuta po minucie, dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, rok po roku. Dzięki niej będziesz zwiększał szanse na maksymilazcję zysków. Te dwie cechy stanowią potężne narzędzie inwestycyjne, które pozwala osiągnąć sukces.

0 Komentarze
31-01-2009 11:31 zombi


Name:
E-mail: (optional)
Smile: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Forget Me
wpisz :TVXY
Darmowy Newsletter
prezent gratis

  
POLECAMY
Czas na giełdę!
Jakie akcje warto teraz kupić?
z WIG20
z mWIG40
z sWIG80
z NewConnect
wstrzymałbym się od kupna


reklama| kontakt | banki | praca |po godzinach|regulamin |prywatność
cutenews Stronę monitoruje stat24