Forex || Strona główna || AT || Linki || Kontakt || Forum||mapaserwisu || Kursy || Banki online

 Subskrypcja

MENU
Strona główna
Giełda
-akcje
-indeksy
-edukacja
-kalendarium
-wykresy online
-dni bez notowań
Banki
Waluty
Kontakt
e-booki
POLECAMY
Czas na giełdę!
Przewłaszczenie na zabezpieczenie wierzytelności

Przewłaszczenie na zabezpieczenie wierzytelności to umowa, polegająca na tym, że dłużnik lub osoba trzecia przenosi własność rzeczy na wierzyciela, który zobowiązuje się względem zbywcy do korzystania z nabytego prawa wyłącznie w zakresie, w jakim jest to potrzebne dla zabezpieczenia wierzytelności, pozostawiając możliwość korzystania z niej przez dotychczasowego właściciela – dłużnika lub osobę trzecią. Celem umowy przewłaszczenia jest zabezpieczenie wierzytelności. Przewłaszczenie na zabezpieczenie nie zostało uregulowane w polskim prawie, poza jednym przypadkiem określonym w prawie bankowym. W obrocie prawnym ta forma zabezpieczenia funkcjonuje w oparciu o zasadę swobody umów, wykorzystując instytucje kodeksu cywilnego takie jak przeniesienie własności pod warunkiem zawieszającym lub rozwiązującym.

Formy przewłaszczenia na zabezpieczenie

Przewłaszczenie na zabezpieczenie występuje w praktyce w dwóch wariantach. Pierwszy wariant polega na przeniesieniu własności rzeczy pod warunkiem rozwiązującym, polegającym na spłacie wierzytelności. Ziszczenie się warunku skutkuje powrotnym przeniesieniem własności.

Drugi wariant przewłaszczenia na zabezpieczenie opiera się na wykorzystaniu dwóch umów o przeniesienie własności rzeczy. Pierwsza umowa polega na bezwarunkowym przeniesieniu własności rzeczy. Druga umowa polega, na tym że nabywca zobowiązuje się, pod warunkiem zawieszającym, do powrotnego przeniesienia własności z chwilą zaspokojenia zabezpieczonej wierzytelności.

W praktyce pierwszy z powyższych modeli może być wykorzystywany wyłącznie wtedy, gdy przedmiotem przewłaszczenia na zabezpieczenie są rzeczy ruchome. Drugi z modeli może być wykorzystany w sytuacji, gdy przedmiotem zabezpieczenia są rzeczy ruchome i nieruchomości. Rozróżnienie co do dopuszczalności stosowania przewłaszczenia na zabezpieczenie w stosunku do określonego rodzaju rzeczy wynika z regulacji dotyczących przenoszenia własności pod warunkiem. Wynika to z przepisów kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi: własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem.

Gdyby dokonano przeniesienia własności nieruchomości pod warunkiem, to skutkowałoby tym, że dłużnik nadal byłby właścicielem nieruchomości, z uwagi na nieważność przeniesienia własności nieruchomości pod warunkiem. W konsekwencji tego zniweczona byłaby skuteczność zabezpieczenia. W przypadku nieruchomości osiągnięcie skutku polega tu na zawarciu umowy o bezwarunkowym przeniesieniu własności nieruchomości z jednoczesnym zobowiązaniem się przez wierzyciela do powrotnego przeniesienia własności pod warunkiem zawieszającym, polegającym na zaspokojeniu zabezpieczonej wierzytelności. Wykorzystanie tej konstrukcji skutkuje, tym, że wierzyciel staje się właścicielem przewłaszczonej nieruchomości, będąc zobowiązanym do powrotnego przeniesienia własności z chwilą ziszczenia się warunku oznaczonego w umowie.

Wskazać należy, że w przypadku rzeczy ruchomych jest możliwe przeniesienie ich własności pod warunkiem. Dopuszczalne jest zawarcie jednej umowy o przeniesienie własności rzeczy ruchomej na zabezpieczenie oznaczonej wierzytelności pod warunkiem rozwiązującym poprzez zaspokojenie zabezpieczonej wierzytelności. W rzeczywistości w odniesieniu do rzeczy ruchomych przeważnie stosowany jest warunek rozwiązujący, co powoduje, że z chwilą spłaty długu ustają skutki przewłaszczenia.

Zabezpieczenie wierzytelności bankowych

Zgodnie z przepisami prawa bankowego dopuszczalne jest przewłaszczenie na zabezpieczenie dla zabezpieczenia wierzytelności bankowych. Przewłaszczenie na zabezpieczenie może służyć do

zabezpieczenia każdej wierzytelności banku. Mogą to być także wierzytelności niewynikające z czynności bankowych, o których mówi prawo bankowe. Chodzi tu przede wszystkim o wierzytelności pieniężne banku, skoro stan zabezpieczenia ma być utrzymany w zasadzie do czasu spłaty zadłużenia wraz z należnymi odsetkami i prowizją. Przewłaszczeniem może być zabezpieczona też np. należność wobec poręczyciela.

Przewłaszczenie może obejmować stały lub zmienny zbiór rzeczy w okresie trwania zabezpieczenia. Postać dopuszczalnych zmian w zakresie przedmiotu przewłaszczenia strony powinny określić w umowie (np. zastępowanie określonych elementów zbioru elementami nowymi). Dla banku istotne znaczenie przedstawiać może stworzony zakres (wartość zabezpieczenia), a nie poszczególne rzeczy stanowiące substrat zabezpieczenia. Przewłaszczający dłużnik mógłby nadal prowadzić określoną działalność gospodarczą. Ewidencję zmian w zakresie przedmiotu przewłaszczenia (przetwarzanie i zastępowanie elementów zbioru) prowadziłby dłużnik, jeżeli umowa nie stanowiłaby inaczej. Zakres, skutki prawne zmian przedmiotu przewłaszczenia, konsekwencje prawne ewidencjonowania (lub braku ewidencjonowania) tych zmian, musiałyby być szerzej uregulowane w umowie przewłaszczenia.

Przewłaszczenia na zabezpieczenie a hipoteka i zastaw

Zasadnicza różnica między przewłaszczeniem na zabezpieczenie a hipoteką i zastawem polega na sposobie zaspokojenia wierzyciela z przedmiotu zabezpieczenia. W przypadku przewłaszczenia na zabezpieczenie wierzyciel może dokonać sprzedaży przewłaszczonej rzeczy z pominięciem sądowego postępowania egzekucyjnego. W takim przypadku wierzyciel z uzyskanej ceny dokonuje jej zaliczenia na poczet zabezpieczonej wierzytelności. Wierzyciel ma również możliwość zaspokoić swoją wierzytelność poprzez oddanie przewłaszczonej rzeczy do odpłatnego używania osobie trzeciej i zaspokojenia się z pożytków jakie przynosi rzecz, a także przez zachowanie rzeczy i zarachowanie jej wartości na poczet wierzytelności. Sposób zabezpieczenia wierzytelności powinien być określony na zasadzie swobody umów. To strony umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie winny w umowie określić, w jaki sposób ma być zaspokojona wierzytelność z przewłaszczonej rzeczy. Należy przyznać, że przewłaszczenie na zabezpieczenie, w odróżnieniu od hipoteki i zastawu, nie wymaga od wierzyciela uzyskania tytułu wykonawczego, ani egzekwowania wierzytelności na drodze postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sądowego. Jest to niewątpliwie spore uproszczenie w ewentualnej procedurze realizacji zabezpieczenia dla zaspokojenia wierzytelności.

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

880 Komentarze
21-01-2013 14:24 zombi


zyz 3-03-2014 2:39
Cheap Replicas http://www.replicaluxuries.com/
Discount Replica Dior Handbags http://www.replicahermeshandbags.net/
Designer Handbags Replica http://www.replicaluxury.net/
Cheap Replica Handbags http://www.handbags-replica.us/
Replique Montres http://www.repliquesmontres.org/
Jamesey 16-03-2014 8:33
http://www.lou-paris.co.uk/ fake watches
http://www.hypeed.co.uk/ replica handbags
http://www.look2buy.co.uk/ chanel replica
http://www.sigmacoatings.co.uk/ soccer jerseys uk
DNF 6-08-2014 11:14
Dedicated pavilion is a special factions, this particular embodied in door disciple competition is brutal, within the factions, ability is superior, no skill is eliminated, http://louisukbags.co.uk the iron law of the jungle in the dedicated cabinet is deductive incisively and vividly. Of the other door may still have some stuff friendship brotherhood, but not in the dedicated cabinet! Want to climb, but only on the shoulder, the so-called other disciples stepped over their blood, so are eligible. Dedicated cabinet door yan, is famous throughout the great han dynasty, although is nothing super big pie, http://iofferreplicahandbags.org.uk but under the disciple of battle cruelty is second to none! Virtues is also for this reason, the disciples are tough, go out to walk river's lake first-of-the-season anyone dare to provoke.
wulili 16-09-2015 0:51
http://www.scarpe-adidas-superstar.it/
http://www.pandora-bracciali.it/
http://www.orologi-rolex.it/
http://www.tiffany--gioielli.it/
http://www.michael-jordan.it/
http://www.hogan-outlet-online.it/
http://www.swarovski-gioielli.it/
http://www.coco-chanel.it/
http://www.michael-kors-borse.it/
http://www.burberry-outlet-online.it/
http://www.hollister-co.it/
http://www.mac-makeup.com/
http://www.guess-factory.com/
http://www.adidasoutlet.net/
http://www.adidasshoesoutlet.com/
http://www.todsshoes.org/
http://www.fendi.in.net/
http://www.guccibelts.us.org/
http://www.fitflopsale.net/
http://www.kobe9shoes.net/
http://www.kobebryantshoes10.com/
http://www.lebronshoes12.net/
http://www.lebron-11.net/
http://www.lebronjames-shoes.com/
http://www.kevindurant-shoes.net/
http://www.fivefingersshoes.org/
http://www.puma-shoes.net/
http://www.salomon-shoes.net/
http://www.cartier-love-bracelet.us.com/
http://www.dolce-and-gabbana.org/
http://www.dansko-shoes.org/
http://www.stuart-weitzman.net/
swiss rolex 2-10-2015 1:48
Poznasz także działanie dźwigni i to czym będziesz mógł handlować na rynku walutowym.
201613yuanyuan 3-01-2016 6:26
http://www.katespade-handbags.eu.com
http://www.hollisterclothingco.in.net
http://www.airmax90.me.uk
http://www.cheapuggbootsonsaleusa.com
http://www.uggclearanceboots.in.net
http://www.canadagoose.com.co
http://www.michaelkorsoutletab.com
http://www.canada-gooseoutlet.cc
http://www.louisvuitton-outlet.name
http://www.louis-vuitton.us.org
http://www.louisvuitton-leatherbag.com
http://www.uggoutlet-boots.in.net
http://www.nike-huarache.in.net
http://www.ugg-boots.eu.com
http://www.michaelkorsbag.org.uk
http://www.louis-vuittonoutlet.us.org
http://www.retrojordans.name
http://www.the-north-face.us.com
http://www.michaelkorsoutlet--online.us.com
http://uggsale.fairskinmen.com
http://www.louisvuitton-inc.us.com
http://www.mulberry-handbags.org.uk
http://www.hollisterkids.net
http://www.louisvuittonoutlet.name
http://www.guccishoes.us.com
http://www.abercrombieandfitch.us.com
http://www.hollisterclothing.net
http://www.polo-ralphlauren.cc
http://www.chanelhandbagscoco.in.net
http://www.coach-outlet.us.com
http://www.abercrombieoutlet.us.com
http://www.p90xworkouts.us
http://www.cheapuggs-sale.in.net
jlgg 27-02-2016 2:28
http://www.trxworkout.us TRX Workout
http://www.louisvuittonspeedy30.us.com louis vuitotn speedy
http://www.menssunglasses.us Mens Sunglasses
http://www.abssice360.fr abssice 360
http://www.louis--vuitton.net.au louis vuitton australia
http://www.louisvuittonspeedy25.us.com louis vuitotn speedy
http://www.trx.us.org trx
http://www.burberryoutlet.co Burberry Outlet
http://www.true-religion.co.uk true religion uk
http://www.mcm-tote.us mcm tote
http://www.uggbootsforwomen.net ugg boots for women
http://www.asicsshoes.com.au asics shoes
http://www.coach-australia.net.au/ coach australia
http://www.nikeall.com nike all
http://www.led-lights.net.in led lights
http://www.mcm-backpack.us mcm backpack
http://www.ugg.org.au ugg australia
http://www.michaelkorsfactoryoutlet.biz michael kors factory outlet
http://www.trxforsale.us trx for sale
http://www.louis-vuitton-outlet.org louis vuitton outlet
http://www.nike-anike.com nike shoes
cc 6-04-2016 3:19
http://www.michaeljordanshoes.us.com
http://www.cheapairjordan.us
http://www.raybansunglassesoutlet.org
http://www.truereligiononsale.in.net
http://www.cheapralphlauren.in.net
http://www.michaelkorsoutletin.net
http://www.airhuaraches.org.uk
http://www.mlbjerseyswholesale.in.net
http://www.fitflopsoutlet.uk
http://www.huarachesshoes.uk
http://www.cheaptruereligionjeans.us
http://www.huarachesshoes.co.uk
http://www.oakleyvault.com.co
http://www.oakleyoutlet-store.com
http://www.cheaptiffanyandco.in.net
http://www.tiffanyandcooutletonline.us.com
http://www.chromeheart.us.com
http://www.oakleystoreonline.us.org
http://www.cheapnfljerseysonlinestore.com
http://www.fitflops.com.co
http://www.michaelkors-outletonline.com.co
http://www.discount-oakleysunglasses.us.com
http://www.authenticjordanscheap.us.com
http://www.fitflopsoutlet.in.net
http://www.jewelrytiffanyand.co
http://www.cheaprolexwatchesonline.in.net
http://www.tiffanyandcouk.uk
http://www.uggoutlet.uk
http://www.michaelkorshandbags.net
http://www.true-religion-jeans.us.com
http://www.2016michaelkorsoutlet.us.com
http://www.zoomkb24.com
http://www.christianlouboutin.in.net
http://www.chinajerseyssaleonline.com
http://www.cheapauthenticjordans.us.com
JEJE
llllllyuan 6-06-2016 11:42
6.06llllllyuanhttp://www.chaussurelouboutin.fr
http://www.nikerosherunwomen.co.uk
http://www.fitflopssale.co.uk
http://www.ralphlauren-outletuk.co.uk
http://www.cheapsoccerjersey.net
http://www.lacostepoloshirts.cc
http://www.tiffanyjewellery-outlet.co.uk
http://www.fitflopssale.in.net
http://www.christianlouboutinuk.org.uk
http://www.louisvuittonsunglasses.us.com
http://www.handbagslongchamp.us.com
http://www.adidastrainers.me.uk
http://www.mcmoutlet.us.com
http://www.chromeheartsoutlet.us
http://www.cheapoakleysunglasseswholesale.us.com
http://www.mulberry-handbagsoutlet.org.uk
http://www.lululemonoutletonline.us.com
http://www.cheapjordan-shoes.us.com
http://www.nikeairmax90.co.uk
http://www.michaelkorsfactory-outlet.us.com
http://www.lululemonoutlet.org.uk
http://www.truereligionjeanssale.com
http://www.raybansunglasses-sale.us.com
http://www.pradaoutlet.us
http://www.swarovski.in.net
http://www.fitflopssale.us
http://www.cheapfootballshirt.org.uk
http://www.pradasunglasses.us.com
http://www.tiffanyjewellery.org.uk
http://www.coach-onlineoutlet.us.com
http://www.coachoutletstoreclearance.us.com
http://www.oakley-sunglassescheap.us.com
http://www.toryburchhandbags.in.net
http://www.sunglassesrayban.org.uk
http://www.sac-louisvuittonpascher.fr
6.06
sanjunn 24-06-2016 2:14
http://www.huarachesshoes.uk
http://www.cheapairjordan.us
http://www.kobesneakers.com
http://www.chromehearts.com.co
http://www.oakleysunglasses-cheapsale.com
http://www.oakleysunglassescheapssale.com
http://www.yeezyshoes.uk
http://www.cheapairjordan.uk
http://www.tiffanyandcouk.uk
http://www.tiffanyandcooutletonline.us.com
http://www.oakley-sunglasses.co
http://www.nike-air-huarache.org.uk
http://www.louis-vuittonhandbags.net
http://www.kobe-shoes.us.com
http://www.michaelkors-outletstore.us.com
http://www.raybansunglass.uk
http://www.outlettiffanyand.co
http://www.jordanshoes.com.co
http://www.fitflops-saleclearance.us.com
http://www.mlbjerseyscheap.in.net
http://www.huarachesshoes.co.uk
http://www.nfljerseyscheap.in.net
http://www.michaelkors-outletsonline.us.com
http://www.jordansforcheap.us.com
http://www.jewellerytiffanyand.co
jlgg 16-07-2016 3:56
http://www.abercrombiefitch.fr abercrombie fitch france
http://www.prada-tote.us.com prada tote
http://www.michael-kors.net.au michael kors australia
http://www.rayban-outlet.us Ray Ban Outlet
http://www.nike-free-run.us nike free run
http://www.louis--vuitton--outlet.net louis vuitton outlet
http://www.led-lights.net.in led lights
http://www.nikeshow.com nike show
http://www.ubiae.fr Billat
http://www.hugo-boss-uk.co.uk hugo boss uk
http://www.hermespurses.co hermes purses
http://www.oakley-sunglasses-uk.co.uk oakley sunglasses
http://www.lebron-james-shoes.us lebron james shoes
http://www.raybansunglasses.com.au ray-ban sunglasses
http://www.coach-handbags.us coach handbags
http://www.moncler-jacket.org moncler jacke
http://www.michael-korsoutlet.org michael kors outlet
http://www.michaelkorshandbagsonsale.us michael kors handbags on sale
http://www.nike-shoes.net.au nike shoes
http://www.trxworkout.us TRX Workout
xiaojun 22-09-2016 5:43
20160922 junda
http://www.oakleysunglasseswhole-sale.us.com
http://www.pololacostepascher.fr
http://www.fitflopssale.in.net
http://www.mulberryhand-bags.org.uk
http://www.cheapuggsforsale.in.net
http://www.thenorth-facejackets.us.com
http://www.nikeairmaxshoess.co.uk
http://www.ralphlauren-polo.in.net
http://www.montblancpenss.us.com
http://www.canadagoose-jackets.com.co
http://www.raybansunglass.com.au
http://www.ferragamoshoesoutlet.net
http://www.christianlouboutinonline.us.com
http://www.truereligion.org.uk
http://www.thomassabo.me.uk
http://www.moncleroutletstore.us.com
http://www.marc-jacobs.us.org
http://mulberryoutlet.outlet-store.co.uk
http://www.longchamp-solde.fr
http://www.swarovskicrystal.me.uk
http://www.nike-airmaxshoes.org.uk
http://www.michaelkorsoutletclearancesale.us.com
http://www.nikerosherunshoes.org.uk
http://www.ugg-slippers.com.co
http://www.lululemonoutletonline.in.net
http://www.louboutinpas-cher.fr
http://www.pandorajewelryoutlet.us.com
http://www.michaelkorsfactoryoutletstore.us.com
http://www.beats-headphones.in.net
http://www.cartierwatches.us
lkh 7-10-2016 2:17
http://www.2017hoganoutlet.com hogan scontate
http://www.nikeshoesdiscountos.us nike shoes
http://www.nikesoccerbootstore.us nike mercurial soccer cleats
http://nikeoutletstoreol.us Nike Store
http://www.deschuhead.com Adidas schuhe
http://pandoraocharms.us pandora jewelry store
http://www.coachfactorystoreol.us Coach Bags On Sale
http://www.uggonsaleol.us ugg boots classic
http://fitflopofficialoutlet.com fitflops sale uk
http://www.newnikeairmaxos.us womens nike air max
http://www.pandoracharmsol.com new pandora charms
http://www.denbverkauf.top new balance sportschuhe
http://www.raybaoutletsol.us ray ban wayfarer eyeglasses
http://www.nikesoccerbootoutlet.com Soccer Boots Outlet nike
http://www.esnikesol.org zapatillas running
http://www.esnikeols.biz outlet zapatos online
http://www.storenikesfr.org chaussure Nike homme
http://www.nikeschuhegev.biz nike air schuhe herren
http://www.hoganoutletoscarpe.com Uomo Hogan
http://www.23isback.us Air Jordan Release Date
http://tomsshoeswomenol.us Toms Shoes For Women
http://www.uknikeol.net nike air max running shoes
http://www.sortiedemagasinnike.com chaussure basket homme
lkh 10.7
lzm 18-10-2016 6:31
http://www.trx-suspension.us/ suspension training
http://www.michaelkorspurses.us/ michael kors purses outlet
http://www.burberryoutlets.ca/ burberry canada
http://www.nikejordan.co/ Nike Air Jordan
http://www.michael-kors-watches.org/ Michael Kors Watches Online
http://www.ralphlaurenuk.co.uk Ralph Lauren UK
http://www.nikecom.us/ nike free run
http://www.pradasunglasses.us/ prada glasses
http://www.sunglassesoutletsky.com/ sunglasses outlet
http://www.longchamp-bag.us longchamp bag
http://www.coach-outlet-online.net/ coach outlet
http://www.michaelkorsoutlet.ca/ Michael Kors Outlet
http://www.coachoutlet.org/ coach factory outlet
http://www.chanel-outlet.co/ CHanel Factory Outlet
http://www.coach-factory-outlet.net/ coach factory outlet
http://www.raybannewwayfarer.us/ ray ban new wayfarer
http://www.mizunoshoes.us/ Mizuno Wave
http://www.nike-shoes.net.au/ nike australia
http://www.mlb-shop.net/ mlb shop
http://www.michaelkors.com.co/ michael kors factory outlet
http://www.balenciagabag.us/ balenciaga us
http://saclongchamp.abssice360.fr/ longchamp sac
http://www.burberryoutlet-online.net/ burberry online
http://www.pandora-rings.co.uk/ pandora uk
http://www.michaelkorsoutlet.info/ michael kors outlet
meadc 19-10-2016 4:06
http://www.trxstraps.us/ cheap trx straps
http://www.coach-outlet-online.org/ coach outlet store
http://www.michael-kors-outlet.us/ michael kors us
http://www.hermespurses.co hermes purses
http://www.trx-training.us/ Suspension Training TRX
http://www.chanel.net.au/ chanel australia
http://www.michael-kors-watches.org/ Michael Kors Watches Online
http://www.michaelkorstotebags.us.com michael kors tote bags
http://www.trx-training.us/ TRX training exercises
http://www.burberry-online-outlet.us Burberry online
http://www.pandora-rings.us/ pandora rings jewelry
http://www.michaelkors--handbags.us/ michael kors handbags
http://www.michael-korsoutlet.com/ michael kors outlet online
http://www.michael-kors-outlet.co Michael Kors Outlet
http://www.coach-outlet-online.us/ coach outlet
http://www.abercrombieandfitchoutlet.net/ abercrombie and fitch
http://www.pandora-rings.co.uk/ pandora rings
http://www.burberry-outletonline.us Burberry outlet online
http://www.snow-boots.org.uk/ snow boots
http://www.coach--bags.us/ coach diaper bag
http://www.michaelkorsoutletbing.us/ michael kors outlet
http://www.michaelkors--handbags.us/ michael kors handbags outlet
http://www.shoes-online.us/ shoes online
http://www.trxworkouts.us/ trx band workouts
http://www.michaelkorsoutletcity.us/ michael kors outlet
http://www.asics-gel-kayano.com/ asics kayano
me adc10.19
meadc10.31 31-10-2016 10:13
http://www.yeezyshoes.us/ yeezy shoes
http://nike.kobe9.us/ Kobe X Shoes
http://www.nikejordan.co/ Nike Air Jordan
http://www.trxworkouts.us/ trx band workouts
http://www.ugg--boots.co.uk/ ugg uk
http://www.coachcarter.com.au/ coach australia
http://www.nike-air-jordan.us/ Nike Air Jordan
http://www.trxworkouts.ca/ trx canada
http://www.coach-outlet.cc/ Coach Outlet
http://www.nikehuarache.co/ huarache nike
http://www.prada-bags.us.com/ prada us
http://www.pandorabracelet.us Pandora bracelet
http://www.chanel-tote.co/ chanel tote
http://www.prada-bags.org/ prada bags
http://www.nikeoutlet.net/ nike shox shoes
http://www.oakleyholbrook.us/ Oakley Holbrook
http://www.burberryoutletonline.us burberry outlet online
http://www.ralph--lauren.co.uk Ralph Lauren
http://www.nikehuarache.co/ nike air huarache
http://www.trxsuspension.us/ trx suspension
http://www.burberryaustralia.net.au burberry australia
me adc10.31
caiyan 21-11-2016 9:13
http://www.christianlouboutinoutlet.us
http://www.wwwlouisvuittonoutlet.us.com
http://www.birkenstock-sandals.us.com
http://www.longchamp-handbags.us
http://www.louisvuitton-borse.it
http://www.outletlongchamp.us
http://www.uggsonsale.eu.com
http://www.coachpursesoutlet.in.net
http://www.eccoshoes.us
http://ugg.outletsale.us.com
http://www.reebokshoes.in.net
http://www.canadagoose-outlet.name
http://www.cheapjordans.us.com
http://www.rayban-eyeglasses.us.com
http://www.uggsforkids.in.net
http://www.nfl-jerseys-wholesale.us.com
http://www.michaelkors-outlet.us.org
http://www.katespadehandbags.net.co
http://www.cheapraybans.com.co
http://www.canada-goosejackets.org.uk
http://www.cheapnfljerseys-wholesale.us
http://www.nikehuarache.com.co
http://www.michaelkors-handbags.uk
http://www.chaussurelouboutin-pascher.fr
http://www.pandoracharmssaleclearance.com
http://www.christianlouboutinshoes.us.org
http://www.doudounemonclerpascher.fr
http://www.abercrombieandfitchoutlet.name
http://www.canadagooseoutlets.us.com
http://www.adadasstansmith.com
http://www.birkenstocks.name
http://www.cheap-nbajerseys.us.com
http://www.michaelkors-purses.us.com
http://christianlouboutin.outletsale.us.com
http://www.mont-blancpens.name
http://www.armani-exchange.us
20161121caiyan
chenlina 10-12-2016 2:30
http://www.michaelkorshandbagsonsale.com
http://www.hollisterclothing.net
http://www.uggbootsparis.fr
http://www.uggsoutlet-online.us.com
http://www.outletsmichaelkors.us.com
http://www.true-religionjeans.us.org
http://oakley.sunglassesonline.us.com
http://www.minnesotavikingsjerseys.us.com
http://www.outletcanadagoose.com.co
http://www.fitflopssaleclearance.us.org
http://www.adidas.in.net
http://www.uggoutletsale.in.net
http://www.sanantoniospursjerseys.us.com
http://www.raybansunglasses.uk
http://www.outletugg.com.co
http://www.monclerpascherhomme.fr
http://www.outletslouisvuitton.us.com
http://www.outletcanadagoose.name
http://www.pandorajewelry.us.org
http://www.true-religion.me.uk
http://www.louisvuitton.me
http://www.outlet-uggboots.us.com
http://www.gucci--outlet.com.co
http://www.uggoutletsales.us.com
http://www.louboutin.us.com
http://www.truereligion-jeans.com.co
http://www.longchamp.us.com
http://www.retrojordans.name
http://www.losangelesclippersjerseys.com
http://www.monclerjacketsonline.us.com
chenlina20161210 tongue
lzm 10-12-2016 8:47
http://www.mizunoshoes.us/ Mizuno Shoes
http://www.coach--bags.us/ coach bags
http://www.pandoraring.us/ pandora ring
http://saclongchamp.abssice360.fr/ sac longchamp
http://www.sunglassesoutletsky.com/ sunglasses outlet
http://www.coach-outlet.us coach bags
http://www.oakleyfrogskins.us/ oakley frogskins sunglasses
http://www.canada-goose-outlet.us/ canada goose sale online
http://www.mizunoshop.us/ MIZUNO Shop US
http://www.burberryoutlets.ca/ burberry outlet
http://www.coach-factory-outlet.net/ coach factory outlet
http://www.kd8.us/ KD 8 shoes
http://www.sunglasseshut.cc/ sunglasses hut
http://www.kate--spade.co.uk/ kate spade UK
http://www.pandora-rings.us/ pandora rings jewelry
http://www.michael-kors.net/ michael kors purses
http://www.beatsbydre.net.au/ beats headphones
http://www.michaelkorstote.us/ michael kors totes
http://www.pradabags.co/ prada bag
http://www.coach--purses.us/ coach purses
http://www.ralphlauren-uk.co.uk/ ralph lauren uk
http://www.katespadeoutlet.nom.co/ kate spade black friday
http://www.apph.co.uk/ landing gear
http://www.prada-bags.co/ prada bags
http://www.kate-spade.net.au Kate Spade Australia
http://www.uggs-outlet.co/ uggs outlet
http://www.coach--purses.us/ coach purse
http://www.moncler-jacket.co.uk/ moncler jacket
http://www.pandora-rings.us/ pandora rings
http://www.nike-free-run.us/ Nike Free
LZM12.10
chenlina 15-03-2017 2:39
http://www.uggsonclearance.com.co
http://www.louisvuittonofficial.us.com
http://www.louis-vuittonoutlet.us.com
http://www.uggbootsclearanceoutlet.com.co
http://www.mlbjerseyswholesale.us.com
http://www.michaelkorsoutletclearance.us.org
http://www.oakleysunglassess.com.co
http://www.michaelkors--outlet.us.org
http://www.cheapoakleysunglasses.net.co
http://www.michaelkorsoutletcanada.com.co
http://www.authenticcoachfactoryoutletonline.us.com

http://www.oakleysunglasses.gr.com
http://www.hollister.in.net
http://www.michaelkors-outlet.nom.co
http://www.clevelandcavaliersjerseys.us.com
http://www.washingtonwizardsjerseys.com
http://www.lebronjames-shoes.net
http://www.kevindurantshoes.name
http://www.poloralphlauren--outlet.us.com
http://www.adidasyeezyboost350v2.in.net
http://www.usboots.us.com
http://www.michael-kors--handbags.com
http://www.poloralphlaurenuk.uk
http://www.mcm.us.org
http://www.jordan13.org
http://www.raybanssunglasses.org
http://www.jordanfemmepascher.fr
http://www.truereligion-jeans.us
http://www.oakleyssunglasses.com.co
http://www.oakleysunglasses-outlet.com.co
chenlina20170315
http://www.kobexielite.com/ kobe xi elite
http://www.kobe11elite.top/ Kobe 11 Elite
http://www.kobexelite.top/ Kobe X Elite
http://www.compartec.es/ zapatillas air max 2016
http://www.nikeairpegasus.fr/ Nike Air Pegasus
http://www.2016maillotnba.fr/ Maillot NBA
http://www.2016nygiants.com/ New York Giants Jersey
http://www.2016lbjshoes.com/ 2016 LBJ Shoes
http://www.canottebasket.it/ Canotte Basket
http://www.2016patriotsmall.com/ New England Patriots Jersey
http://www.2016canottebasket.it/ Canotte Basket
http://www.maglie-nba.it/ Maglie NBA
http://www.canotte-nba.it/ Canotte NBA
http://www.angelsgearstore.com/ Los Angeles Angels Jerseys
http://www.meilleureschaussures.fr/ Chaussures pour Homme
http://www.redsoxfansuniform.com Boston Red Sox Baseball Uniform
meadc 24-07-2017 9:43
http://www.nikecom.us nike free shoes
http://www.telligence.fr/ Nike Blazer Femmes
http://www.rb-shop.us/ ray ban shop
http://www.burberry-scarf.net burberry scarf
http://www.michaelkorshandbags.com.au/ Michael Kors Handbags Outlet Sale
http://www.underarmour-shoes.us/ under armour shoes
http://www.yeezyshoes.co/ yeezy shoes
http://www.escorte-victo.com/ Nike Air Max 1
http://www.polo-online.co.uk polo outlet online
http://www.mizunoshoes.us Wave Prophecy 2 Shoes
http://www.football-jerseys.co/ football jerseys
http://www.hermesoutlet.co/ hermes outlet
http://www.ugg-slippers.co.uk ugg uk
http://www.bouldershoesewrepair.com/ boulder shoes sew repair
http://www.fulamshoes.com/ fulam shoes
http://www.pandora-rings.co.uk pandora uk
http://www.pandora-charms.com.au pandora charms
http://www.michaelkorsoutlet.nom.co michael kors outlet online
http://www.moncler-jacket.org moncler jacket
http://www.birkenstockuk.co.uk/ birkenstock uk
http://www.brighton-jewelry.us Brighton Jewelry - Official
http://www.nike-shoes.org nike store
http://www.handbags-online.us/ handbags online sale
http://www.pumasneakers.co/ puma sneakers
http://www.chrome-store.ca chrome store
http://www.coach-factory-outlet.net coach outlet
http://www.outletsale.us/ outlet sale
http://www.tiffany-and-co.co.uk Wine
http://www.prada-shoes.net Prada Shoes - Official
me adc7.24
20170725yuanyua 25-07-2017 9:55
http://www.poloralph-lauren.fr
http://www.cheapjordans-shoes.us.com
http://www.michael-korshandbags.me.uk
http://www.hermesbirkin.in.net
http://www.timberlandbootsoutlet.us
http://www.longchamphandbags.me.uk
http://www.outletmichaelkors.us.com
http://www.stephcurry-shoes.us
http://www.supra-shoes.us
http://www.coachoutletstoreonline.com.co
http://www.longchampoutletstore.com
http://www.pandora-bijoux.fr
http://www.cheapjordans.com.co
http://www.dansko-outlet.us
http://www.monclerjacketsuk.org.uk
http://www.mbtshoes.org.uk
http://www.rolex-replicawatches.com.co
http://www.cheapjordans.us.com
http://www.adidas-nmd.us.com
http://www.uggs.net.co
http://www.louis-vuitton-handbags.us.org
http://www.newenglandpatriots-jerseys.us
http://www.louisvuitton-outlet-online.us.com
http://www.coachoutlets.us.org
http://www.pandoracharms.name
http://www.coachoutletcanada.ca
http://www.airjordanretro.us
http://www.jordanretro.name
http://www.rolexreplica-watches.us.com
http://www.pandoracharmsuk.uk
http://www.mbtshoes.in.net
http://www.yeezyboost.us.com
http://www.adidas-shoes.me.uk
http://www.valentino.in.net
http://www.christianlouboutinshoes.us.org
http://www.adidaspascher.fr
http://www.outletlongchamp.us
http://www.hollisterclothingstore.us
http://www.pandorasoldes.fr
http://www.hermesbag.us.com
happynn 9-08-2017 3:00
http://www.nikerosherunuk.org.uk
http://www.handbagscoach.us.com
http://www.edhardyoutlet.name
http://www.cheapray-banssunglasses.us.com
http://www.rolex-replicawatches.us.com
http://www.michaelkorshandbagsmichaelkorsoutlet.us.
org
http://www.polo-ralphlaurenuk.org.uk
http://www.cheapjerseywholesale.us.com
http://www.fitflopsclearancesale.us.com
http://www.coachoutletstore-online.eu.com
http://www.fitflopssales-clearance.us.com
http://www.cheapoakleysunglassesforsale.us.com
http://www.jimmy-choo.us.com
http://www.shoesnike.us.com
http://www.shoesmbt.us.com
http://www.raybans.com.co
http://www.uggssale.in.net
http://www.armanioutlet.us.com
http://www.hugoboss.us.com
http://www.nmdadidas.us.org
http://www.michaelkorshandbagsoutlet.co.uk
http://lakers.jerseyscheap.us.com
http://www.uggs-sale.de.com
http://www.uggbootscheap.de.com
http://www.polo-outlets.us.com
http://indianapoliscolts.jerseyscheap.us.com
http://tennesseetitans.jerseyscheap.us.com
http://www.uggsaustralia.eu.com
http://www.michael-korshandbags.uk
http://www.prada-shoes.us.com
xiaojun 11-08-2017 15:06
20170812 junda
http://www.kobe9elite.us.com
http://www.uggoutlet-store.com.co
http://www.coachfactoryoutlet-store.com.co
http://www.cheapjordan-shoes.us.com
http://www.poloralphlaurenoutlet-online.us.com
http://www.coachoutletonlinecoachoutlet.us.com
http://www.uggbootsforwomen.us.com
http://www.bottega-venetaoutlet.net
http://www.oakleysunglassesuk.com.co
http://www.fitflopsshoes.in.net
http://www.truereligionjeanssale.in.net
http://www.canadagooseoutletonline.com.co
http://www.christianlouboutinoutletsale.us.com
http://www.fitflopssale.me.uk
http://www.coachoutletclearanceonline.us.com
http://www.oakleysunglassesformen.com.co
http://www.nikeoutlet-stores.us
http://www.coach-outletonlinesale.us.com
http://www.hermes-birkin.in.net
http://www.canadagooseoutletonline.us.org
http://www.cheapsoccerjersey.net
http://www.mbt-shoesoutlet.us.com
http://www.long-champoutlet.in.net
http://www.raybansunglasses1.us.com
http://www.ferragamoshoes.com.co
http://www.swarovskicrystals.com.co
http://www.toryburchoutlets.us.org
http://www.oakley-sunglasseswholesale.us.com
http://www.airhuarache-nike.co.uk
http://www.yeezyboost350sale.us.com
wwwww 11-09-2017 6:41
http://www.retro-jordans.us.com
http://www.jordansforcheap.us.com
http://www.adidasstore.us.com
http://www.michaelkors-outletsonline.us.com
http://www.linksoflondonus.com
http://www.rosherun.us.com
http://www.burberryscarf.org.uk
http://www.adidastubular.co.uk
http://www.longchamphandbagsoutlet.us.org
http://www.adidasstansmith.uk
http://www.mlbjerseys.us.org
http://www.jordan11retro.us.com
http://www.adidastubular.us.com
http://www.adidasnmds.com
http://www.nikezoom.me.uk
http://www.kobe-shoes.us.com
http://www.yeezy-boost350.us.com
http://www.cheaprealjordans.us.com
http://www.shoesjordan.us.com
http://www.jewelrypandora.in.net
http://www.yeezy-boost.us.com
http://www.adidas-nmds.us.com
http://www.lebron14.us.com
http://www.michaelkors-outletstore.us.com
http://www.cheapretro-jordans.com
http://www.fitflops.cc
http://www.michaeljordanshoes.net
http://www.converseoutlet.us.com
http://www.michaelkors-factoryoutlet.com.co
http://www.nikedunks.us.org
http://www.nikehuaracheshoes.us.com
www
Call support 13-12-2019 6:04
Call the support number to get support & help from independent third party specialists to resolve the software and computer issues Call +1-865-424-1006
https://www.contactsupportteam.com/
https://www.contactsupportteam.com/twitter-support/
https://www.contactsupportteam.com/snapchat-support/
https://www.contactsupportteam.com/skype-support/
https://www.contactsupportteam.com/google-home-support/
https://www.contactsupportteam.com/carbonite-support/
https://www.contactsupportteam.com/acer-support/
https://www.contactsupportteam.com/amazon-kindle-support/
https://www.contactsupportteam.com/avg-support/
https://www.contactsupportteam.com/charter-support/
https://www.contactsupportteam.com/garmin-support/
https://www.contactsupportteam.com/pinterest-support/
https://www.contactsupportteam.com/pogo-support/
https://www.contactsupportteam.com/webroot-support/
TOSHIBA 13-12-2019 6:06
https://www.callhelpsupport.com/hewlett-packard-support/
https://www.callhelpsupport.com/hp-support/
https://www.callhelpsupport.com/kaspersky-support/
https://www.callhelpsupport.com/kindle-support/
https://www.callhelpsupport.com/lenovo-support/
https://www.callhelpsupport.com/lexmark-support/
https://www.callhelpsupport.com/linksys-support/
https://www.callhelpsupport.com/mcafee-support/
https://www.callhelpsupport.com/netgear-support/
https://www.callhelpsupport.com/norton-support/
https://www.callhelpsupport.com/nuance-dragon-support/
https://www.callhelpsupport.com/microsoft-support/
https://www.callhelpsupport.com/roadrunner-email-support/
https://www.callhelpsupport.com/sbcglobal-email-support/
https://www.callhelpsupport.com/toshiba-support/
https://www.callhelpsupport.com/verizon-support/

<< Starszy ( 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ) Nowszy >>

Name:
E-mail: (optional)
Smile: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Forget Me
wpisz :TVXY
Forex


Jakie akcje warto teraz kupić?
z WIG20
z mWIG40
z sWIG80
z NewConnect
wstrzymałbym się od kupna


reklama| kontakt | banki | Praca |po godzinach|regulamin |prywatność
cutenews